21 lat od premiery Drupala

21 urodziny Drupala! Jakie zmiany od premiery Drupala widzą nasi programiści?

21 lat temu, 15 stycznia 2001 roku, miała miejsce premiera Drupala - open source'owego CMS-a stworzonego przez, pochodzącego z Belgii, programistę Driesa Buytaerta. Przez lata ten napisany w PHP system żywiołowo się rozwijał, oferując deweloperom możliwość rozbudowanego, jak również szybkiego realizowania projektów webowych. Jak postrzegają zmiany w Drupalu nasi programiści? 

Czym jest Drupal dla deweloperów?

Wszystkie funkcjonalności w Drupalu są dziełem programistów (oraz innych specjalistów) zgromadzonych wokół ogromnej społeczności - Drupal Community. Bycie programistą open-source w społeczności Drupala to - jak głosi motto tej grupy - współpraca zamiast rywalizacji. Według nas jest to także świetna okazja do rozwijania swoich kompetencji i umiejętności.

W Droptica aktywnie uczestniczymy w rozwoju społeczności poprzez liczne inicjatywy, również te, których jesteśmy pomysłodawcami i organizatorami. Jedną z nich jest coroczny DrupalCamp Poland, a jedna z sesji podczas edcyji w 2020 roku poświęcona była właśnie tematowi wnoszenia swojego wkładu na Drupal.org. Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu i zapoznania się z praktycznymi podpowiedziami ze strony naszych programistów: Małgorzaty Świerczyńskiej-Chlaściak i Pawła Górskiego.

Drupal na przestrzeni lat oczami deweloperów Droptica

O tym, jak zmieniały się poszczególne odsłony Drupala możesz przeczytać w historii wersji. Opisanie wszystkich zmian zabrałoby tu za dużo miejsca i czasu, ale można stwierdzić, że początkowe wersje były bardzo proste i dopiero kształtowały się w nich znane dziś rozwiązania.

W pierwszych latach swojego istnienia Drupal nie wyróżniał się na tle innych CMS-ów i oferował podobne do nich funkcje. Wersje 4 i 5 rozpoczęły jednak przełom, a łatwość ich rozszerzania przesądziła o zainteresowaniu społeczności. Moduły takie jak Content Construction Kit (dzisiejsze Field API) i Views, pochodzące właśnie od społeczności, przekształciły Drupala w unikalny twór, wygodny do prowadzenia złożonych projektów, także w technologiach headless. Jeden z naszych doświadczonych Grand Master Drupal Developerów dodaje:

Opinia dewelopera na temat rozwoju Drupala po 21 latach od jego premiery

Dużą popularnością cieszy się do dziś Drupal 7, bowiem jako pierwszy z serii wprowadził pojęcie encji, którą można dowolnie konfigurować z poziomu panelu administracyjnego. Prawdziwy jednak skok i największa zmiana między wersjami miała miejsce wraz z wydaniem Drupala 8. Programiści są zgodni co do tego, że pojawienie się w nim Symfony zrobiło wielką różnicę. Ten framework PHP wychodzi naprzeciw wszystkim spersonalizowanym oczekiwaniom klienta, stawianym deweloperom w pracy nad projektem.

Od Drupala 8 możemy mówić również o możliwości programowania obiektowego (object-oriented programming), ponieważ w Drupalu 7 (i wcześniej) dominowało programowanie strukturalne. OOP ułatwiło pisanie, konserwację i wielokrotne użycie programów lub fragmentów. Nie można także nie wspomnieć o możliwości instalacji z użyciem Composera, która pojawiła się wraz z Drupalem 8.

Paweł Górski, nasz kolejny Grand Master Drupal Developer, podsumowuje:

Wypowiedź programisty Droptica o zmianach, jakie przyniósł Drupal 8

Korzyści płynące z używania Drupala z perspektywy programistów

Drupal to zestaw gotowych rozwiązań, które oszczędzają dużo czasu podczas tworzenia stron internetowych. Wiele elementów, które są z natury czasochłonne, w tym CMS-ie jest już gotowych, np. logowanie, rejestracja oraz CRUD. Pracę przyspiesza także ogromna ilość modułów, które można łączyć, a także obecność dystrybucji i profili instalacyjnych.

Natomiast dzięki wspomnianemu frameworkowi Symfony oraz bazowaniu na znanych technologiach (np. Twig), próg wejścia w świat Drupala jest dla deweloperów niższy. Niezwykle istotny jest także fakt, że funkcjonalności charakteryzują się bardzo dobrze opisaną dokumentacją.

Programiści podkreślają, że ważna jest dla nich również skalowalność Drupala. System może wykorzystywać niewielka firma, jak i korporacja. Jednak im większe jest dane rozwiązanie w Drupalu, w ostatecznym rozrachunku cały projekt jest tańszy.

Marcin Dębicki, Grand Master Drupal Developer, tak podsumowuje zalety tego open source'owego CMS-a:

Grand Master Drupal Developer wymienia zalety Drupala, wśród których jest dobra dokumentacja i wiele dostępnych modułów

Certyfikaty potwierdzające umiejętności związane z Drupalem

W związku z tym, że społeczność się rozrasta i przybywa programistów Drupala, firma Acquia, na której czele stoi Dries Buytaert, wprowadziła możliwość certyfikacji deweloperów. Tytuł, przykładowo, Grand Master Drupal Developera poprawia pozycję programisty na rynku pracy, ale zarazem stanowi dowód jego zainteresowań Drupalem, chęcią rozwoju, a także szerokiej wiedzy o tym systemie. Każdy zdobyty certyfikat to wartość, która staje się argumentem dla dewelopera oraz firmy, w której pracuje.

Deweloper Droptica opowiada o certyfikatach, potwierdzających znajomość Drupala, wydawanych przez firmę Acquia

Część pytań jest krótka i zwięzła. Przykładowo: Jak wygląda defaultowa ścieżka node'a: a) node/1 b) nodes/1 c) content/1. Natomiast niektóre są bardziej rozbudowane i opisują cały przypadek. Na przykład: Mamy stronę ze sklepem komputerowym, użytkownik zalogował się do panelu jako administrator, chce edytować treść, widzi stronę edycji, ale przy zapisie dostaje błąd brak dostępu. Gdzie szukać problemu? Zadania są mieszaniną pytań teoretycznych i praktycznych. Pojawiają się także te dotyczące Drupal Community i open source.

Wszystko jest transparentne. Można samodzielnie sprawdzić, kto i kiedy uzyskał dany certyfikat. Nasza firma może się pochwalić dość długą listą. Droptica stwarza warunki do przygotowania się do certyfikacji nie tylko poprzez opłacenie egzaminu, który można zdawać online lub onsite, ale również zapewnia środowisko do zdobywania wiedzy i doświadczenia.

21 lat od premiery Drupala - podsumowanie

Jeśli spojrzeć na poniższą linię czasu, na początku był Drupal (prawie).

Oś czasu pokazująca, jakie technologie pojawiły się po premierze Drupala

Źródło: blog Driesa Buytaerta

Faktem jest jednak, że wiele znanych dziś systemów, aplikacji oraz innych rozwiązań technologicznych pojawiło się później. Drupal zaś rozwijał się - i nadal rozwija - cały czas, czego dowodem jest, planowane na czerwiec 2022 roku, wydanie Drupala 10.

Jeśli zainteresował Was temat Drupala i chcielibyście dołączyć do tej wspaniałej społeczności, zachęcamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy.