Prawidłowa ergonomia stanowiska pracy

Ergonomia stanowiska pracy przy komputerze - co każdy programista powinien wiedzieć?

Programowanie, jak praktycznie każda praca przy biurku, to praca statyczna, która charakteryzuje się wykonywaniem określonych czynności przez dłuższy czas bez zmiany pozycji. Co zrobić, aby praca była komfortowa i nie powodowała poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości? 

Ergonomia miejsca pracy programisty

Dynamicznie zmieniający się świat i rozwój technologii pociągnęły za sobą wzrost zainteresowania branżą IT. Coraz więcej ludzi wiąże swoje życie zawodowe z programowaniem, które większości osób kojarzy się z pracą niefizyczną, prestiżem i atrakcyjnymi zarobkami. Jednak programowanie, jak praktycznie każda praca przy biurku, to praca statyczna, która charakteryzuje się wykonywaniem określonych czynności przez dłuższy czas bez zmiany pozycji. Towarzyszy temu wzrost napięcia mięśni, bez zmiany ich długości. W długim i średnim okresie czasu może to prowadzić do dyskomfortu, dolegliwości bólowych, kontuzji, a nawet zwyrodnień. Prawidłowy dobór i konfiguracja w przestrzeni sprzętu oraz mebli biurowych wpływają na komfort pracy oraz pozwalają unikać przykrych dolegliwości, związanych z wykonywaniem pracy statycznej. Niezwykle ważne przy wyposażaniu stanowiska pracy programisty jest dobranie odpowiednich elementów do indywidualnych potrzeb programisty, uwzględniając ogólne wytyczne BHP i ergonomii miejsca pracy.

Biurko

Bez biurka nie sposób wyobrazić sobie stanowiska pracy programisty. Biurko powinno być dostatecznie szerokie i głębokie by zmieścić potrzebne urządzenia peryferyjne – monitory (min 2, klawiatura, myszka, opcjonalnie stacja dokując itp. Niezwykle ważnym aspektem jest możliwości regulacji wysokości biurka. Odpowiednie dopasowanie wysokości na jakiej znajduje się blat jest kluczem do zapewnienia ergonomii miejsca pracy. Dokładna wysokość powinna zostać dobrana indywidualnie do wymiarów antropometrycznych użytkownika.

Wysokość blatu biurka (w pozycji siedzącej) zwykle kształtuje się w zakresie 72-85 cm (licząc od podłogi do górnej powierzchni blatu) zależnie od wzrostu osoby z niego korzystającej. Wysokość powinniśmy dostosować tak, aby przy prawidłowej pozycji na krześle zachować kąt w zakresie 90-110 st. pomiędzy ramieniem a przedramieniem.

Regulacja wysokości biurka pozwala na zmianę pozycji przy biurku w trakcie dnia pracy. Wg. Aktualnych trendów zaleca się również regularną zmianę pozycji w czasie pracy. Nie powinniśmy wykonywać cały czas pracy na siedząco czy też w pozycji na „klęczka” (o tym więcej poniżej. Idealne rozwiązanie stanowi biurko z elektryczna regulacją wysokości blatu w zakresie pozwalającym również na pracę programisty na stojąco. Zmiana pozycji. zalecana jest co mniej więcej 2 godziny.

Biurko z regulacją wysokości to jeden z kluczowych elementów ergonomicznego stanowiska pracy

Źródło: hsrmeble.pl

 

Krzesło (fotel)

Obok biurka jest to kluczowy, choć często niedoceniany przez programistów element wyposażenia ich miejsca pracy. Odpowiednio dobrane krzesło, opracowane pod kątem ergonomii, pozwala na przyjęcie prawidłowej postawy w trakcie pracy.

Krzesło dla programisty powinno przede wszystkim charakteryzować się:

  • regulacją wysokości,
  • regulacją wysunięcia w poziomie siedziska,
  • regulacją wysokości podłokietników,
  • podparciem odcinka lędźwiowego pleców.

Krzesło należy dobrać indywidualnie do wzrostu oraz wagi danej osoby. Ważnym elementem jest możliwość uzyskania kąta prostego w kolanie oraz kąta w łokciu w zakresie 90-110 stopni. Ustawienie wysokości siedziska powinno zapewniać podparcie dla ud w pozycji z kątem prostym w kolanie. Dzięki temu unikamy nadmiernego obciążania stawu kolanowego. Należy również zwrócić uwagę na podłokietniki. W większości przypadków ich wysunięcie powinno sięgać około połowy siedziska. Powinniśmy być w stanie przysunąć się do biurka na tyle, aby prosto oprzeć plecy o oparcie oraz zachować wspomniany już wcześniej kąt pomiędzy przedramieniem a ramieniem.

Coraz bardziej popularną alternatywą (a w zasadzie uzupełnieniem) dla krzesła jest „klęcznik do biurka”. Klękosiad, bo tak również nazywany jest ten mebel, pozwala na zmianę pozycji w trakcie pracy przy komputerze. Zapewnia poprawę kondycji mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej pozycji, aktywując je. Układ lędźwi sprawia, że odruchowo, w trakcie korzystania z klękosiadu, prostuje się plecy. Dzieję się to naturalnie - ewentualne pochylanie się powoduje po prostu dyskomfort.

Klęcznik do biurka, alternatywa dla typowego fotela, pomaga w utrzymaniu prawidłowej pozycji pracy

źródło: https://e-rwakulszowa.pl

Laptop

W przypadku wyboru laptopa dla programisty powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodną pracą na klawiaturze (sprawdzi się klawiatura wyspowa), zakresem wychylania matrycy, co pozwala na dopasowanie ustawienia wbudowanego ekranu optymalnie pod indywidualne potrzeby danej osoby, oraz możliwością podłączenia laptopa do stacji dokującej. Ten ostatni element pozwala na podłączenie zewnętrznych monitorów (nawet trzech) i tym samym komfortową pracę bez stałego, nadmiernego obciążania mięśni górnej części pleców i karku. W Droptica każdemu zapewniamy komfortowy i solidny sprzęt, który pozwala na zachowanie dobrej ergonomii pracy.

Klawiatura

Praca programisty to przede wszystkim pisanie kodu aplikacji – z tego powodu jednym z najistotniejszych urządzeń peryferyjnych jest klawiatura. Podczas jej doboru należy zwrócić uwagę na wygodę pracy, możliwość regulacji kąta pochyłu klawiatury (najczęściej poprzez zmianę ustawień nóżek lub podpórek klawiatury). Warto również zadbać o podkładkę pod nadgarstki (część modeli posiada zintegrowaną). Pozwoli to na zmniejszenie ucisku na nadgarstek w miejscu podparcia ręki przed klawiaturą. Częstym dylematem, przed jakim stajemy w aspekcie doboru klawiatury, jest wybór pomiędzy klawiaturą mechaniczną a membranową. Klawiatury te różnią się od siebie poziomem hałasu i czułością. Tu wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Klawiatura mechaniczna zapewnia wyższy poziom czułości, co pozwala na szybsze pisanie, jednak charakteryzuje się wysokim poziomem hałasu, a to może przeszkadzać innym osobom, pracującym w tym samym pomieszczeniu.

Jak wybrać monitor dla programisty?

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia ergonomicznego stanowiska pracy jest monitor, a w zasadzie monitory. Dla komfortu pracy nad kodem warto wyposażyć miejsce pracy w dwa lub trzy zewnętrzne monitory z regulacją wysokości lub zamontować je na odpowiednich ramionach do monitorów. Korzystanie z więcej niż jednego monitora pozwala na pracę na kodzie na jednym z nim i podgląd tej pracy na innym. Dodatkowo w przypadku 3 monitorów na ostatnim z nich można mieć stały dostęp, na przykład, do dokumentacji lub dyskusji o projekcie. Warto, aby nasze monitory były co najmniej w rozmiarze 24 cali. Praca z kodem stanie się wtedy dużo łatwiejsza i mniej mecząca dla oczu. Kilka osobnych urządzeń możemy zastąpić jednym większym monitorem o rozdzielczości 4k – co pozwoli na umieszczenie kilku okienek na jednym monitorze, bez utraty komfortu pracy.

Do pracy programisty polecane są monitory o matowej matrycy, które rozpraszają padające na nie światło i nie powodują odbijania się w nich otoczenia jak w lustrze. Ustawiając monitory, należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość, na jakiej się znajdują. Górna krawędź monitora powinna znajdować się delikatnie powyżej linii wzroku (przy prawidłowej postawie, patrząc na wprost przed siebie).

Biuro dla programisty – czyli jak otoczenie wpływa na naszą pracę

Miejsce, w którym ustawiamy nasze stanowisko pracy powinno zapewniać dość miejsca, aby móc swobodnie ustawić krzesło. Ważnym aspektem jest również dostęp do światła dziennego. Optymalnie, gdy mamy możliwość ustawienia biurka tak, aby światło dzienne, oświetlające nasze miejsce pracy, padało z lewej strony. Dodatkowo unikajmy ustawiania biurka tak, żeby okno znajdowało się za naszymi plecami. Światło słoneczne, padające bezpośrednio na monitor bardzo utrudnia pracę i powoduje szybkie zmęczenie wzroku. Warto zadbać również o kolory ścian przyjazne dla oczu. Unikajmy intensywnych, rażących kolorów. Dobierajmy stonowane kolory. Świetnie sprawdzą się wszelkie odcienie szarości.

Skutki złej ergonomii stanowiska pracy przy komputerze

Jedną z najpopularniejszych kontuzji osób zajmujących się programowaniem jest tzw. nadgarstek programisty, zwany również zespołem cieśni nadgarstka. Nieprawidłowa pozycja przy biurku powoduje systematyczny ucisk nadgarstka w miejscu podparcia, co prowadzi do zwyrodnień i ucisku na nerw pośrodkowy, który przechodzi przez tunel nadgarstkowy. W efekcie osoba dotknięta tą dolegliwością odczuwa mrowienie w palcach, stopniowo przechodzące w brak czucia. Dochodzi również m.in. do mimowolnego upuszczania przedmiotów. Podstawową formą zapobiegania tej dolegliwości jest dbanie o odpowiednią pozycję w pracy, z zachowaniem kąta prostego w łokciu, oraz o odpowiednio dobraną wysokość biurka i ustawienie wysokości podłokietników. Dodatkowo należy wykonywać regularnie ćwiczenia rozciągające oraz rozluźniające napięcie mięśni dłoni i przedramienia. Zaniedbania w zakresie ergonomii miejsca pracy i braku ruchu mogą, w pogłębionych stanach, prowadzić do konieczności przeprowadzenia zabiegu, mającego na celu odbarczenie nerwu obwodowego.

Jak w Droptica dbamy o prawidłową ergonomię pracy?

W Droptica wiemy, jak ważne są odpowiednia ergonomia miejsca pracy i odpowiedni dobór sprzętu, mebli oraz akcesoriów do pracy. W każdym z naszych biur stanowiska pracy wyposażone są w biurka z elektryczną regulacją wysokości, wygodne ergonomiczne krzesła, dwa monitory (z regulacją wysokości) oraz stację dokującą do laptopa. Każdy pracownik ma do dyspozycji wysokiej klasy laptop firmy Dell o bardzo dobrych parametrach, m.in. 32GB ramu, pojemny dysk SSD czy super szybki procesor. Dla komfortowego działania każde z dostępnych miejsc pracy wyposażone jest w wygodną klawiaturę, myszkę oraz zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Ten ostatni pozwala prowadzić rozmowy online, niepowodując dyskomfortu dla użytkownika, a jednocześnie jest lekki i wygodny, a słuchawki dobrze wyciszają. Osobom pracującym zdalnie pomagamy stworzyć ergonomiczne stanowiska pracy w domu poprzez zapewnienie wspomnianego sprzętu oraz możliwość wypożyczenia biurka i fotela.

Dołączając do Droptica masz pewność, że pracujesz w dobrze zarządzanej firmie, która ogromną wagę przykłada do prawidłowego, ergonomicznego wyposażenia miejsca pracy.