Programowanie w PHP - od czego zacząć?

Język PHP - jak i od czego zacząć przygodę z programowaniem?

Jeśli to czytasz, to krok pierwszy już za Tobą! Jest nim rozpoczęcie poszukiwania informacji o tym jak zacząć swoją przygodę z językiem PHP! Sposobów na to jest sporo, a ja podpowiem Ci, gdzie najlepiej jest zacząć i skąd uzyskać wartościowe materiały. Wskażę Ci również sposoby, jak wytrwać w nauce i zbyt szybko nie zrezygnować.

Kilka słów o języku PHP

Jak pewnie dobrze wiesz - PHP to interpretowany, skryptowy język programowania. Został zaprojektowany do tworzenia witryn internetowych i aplikacji webowych. PHP to również najczęściej spotykany backendowy język w internecie. Używa go około 78% wszystkich stron internetowych, których język programowania, wykorzystywany po stronie serwera jest znany. Oznacza to, że jest bardzo popularny a co za tym idzie - istnieje niezliczona ilość źródeł, które pozwalają na zagłębienie się w świat PHP. Popularność i ogrom materiałów to miecz obusieczny - źródła naszej wiedzy muszą być jakościowe i tworzone przez ekspertów, w przeciwnym wypadku już na starcie nauczymy się wzorców, które są błędne. Z tego powodu warto poświęcić trochę czasu na odfiltrowanie źródeł, których jakość budzi wątpliwości. Tylko jak tego dokonać, gdy brakuje nam wiedzy? Należy wybierać źródła popularne i cieszące się dobrą opinią społeczności (PHP Community). Kilka z nich wymienię w dalszej części. A teraz czas na krótki opis popularności PHP.

Tak aktualnie prezentuje się pozycja rynkowa PHP:

Jak język PHP pozycjonuje się na rynku

Źródło: W3Techs

Jak widzisz na załączonym obrazku, PHP jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę stron. Natomiast znajduje się na środku skali, jeżeli chodzi o ich popularność. Oznacza to mniej więcej tyle, że istnieje wiele serwisów, zarówno małych jak i bardzo dużych, które korzystają z PHP.

Co można zbudować przy użyciu języka PHP?

Wszystko - jest to pełnoprawny język programowania. PHP daje pole do popisu szczególnie w tych aspektach:

Server-side scripting

Cel główny. Przy użyciu interpretera PHP oraz serwera webowego możemy uruchomić serwer i za pomocą przeglądarki zobaczyć output programu. Serwer możemy oczywiście ustawić na naszym komputerze, jeśli chcemy tylko poeksperymentować.

Command line scripting

Możesz zrobić skrypt PHP i uruchomić go bez serwera lub przeglądarki. Potrzebujesz tylko interpretera PHP, aby tego dokonać. Ten typ użycia jest idealny do tworzenia skryptów regularnie wykonywanych za pomocą Crona (w systemach *nix lub Linux) lub Task Schedulera (w Windowsie). Skrypty te mogą być również wykorzystywane do prostych zadań przetwarzania tekstu.

Aplikacje desktopowe

Tak, da się je zrobić w PHP. Nie jest to prawdopodobnie najlepszy język do tworzenia aplikacji z GUI (Graphical User Interface), ale jak już poznasz PHP bardzo dobrze i będziesz chciał/chciała wykorzystać jego niektóre zaawansowane funkcje w swoich aplikacjach po stronie klienta, możesz użyć PHP-GTK do pisania takich programów. Masz również możliwość pisania w ten sposób aplikacji wieloplatformowych. Pamiętaj, że PHP-GTK jest rozszerzeniem do PHP, niedostępnym w głównej dystrybucji.

Kto może programować w języku PHP?

Jak widzisz, PHP jest dla każdego. Jest to bardzo szeroko stosowany język, a jego najnowsze wersje są wydajne. Prostota PHP pozwala na wykorzystywanie go zarówno przez początkujących deweloperów, którzy chcą zacząć przygodę z programowaniem, jak i duże zespoły doświadczonych specjalistów, które używają go do tworzenia stron, zapewne odwiedzanych przez Ciebie codziennie.

Jak zacząć programowanie w PHP?

Sposobów na wkroczenie w świat programowania w PHP jest sporo, najpopularniejszą opcją jest zdecydowanie kurs programowania w PHP dla początkujących. Optymalny dla ciebie będzie ten, który pozwoli Ci na konsekwentne dążenie do założonego celu. Zastanów się - jaki jest twój cel nauki języka PHP? Czy chcesz zostać zawodowym programistą? A może twoim celem jest tworzenie stron internetowych lub aplikacji webowych na własny użytek i potrzebujesz wiedzy od strony backendu? Nie wymienię tutaj wszystkich motywacji więc odpowiedź na to pytanie musisz znaleźć sam/a. Niezwykle pomocne będzie znalezienie osoby, która wraz z tobą będzie się uczyć i z którą będziesz mógł/mogła wymieniać doświadczenia. Idealnie byłoby znaleźć mentora czyli osobę o sporej wiedzy, która na bieżąco będzie śledzić Twój postęp, pomagać w rozwiązaniu napotkanych problemów i wyznaczać Ci kolejne cele.
 

Poznaj podstawy i ogólne zasady, którymi kieruje się większość języków programowania. Co to są zmienne? Jakie są typy danych w PHP? Co to są pętle? Co to jest klasa, obiekt i jak je tworzyć? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w podlinkowanej literaturze i kursach. Jak już opanujesz podstawy, kolejnym krokiem będzie wyznaczenie sobie celu. Może to być np. stworzenie aplikacji, na którą miałeś/aś pomysł od dawna, albo ukończenie jednego z “programming challenges”, których jest sporo w sieci.

Literatura

Dokumentacja PHP jest głównym źródłem wiedzy na temat tego języka. Książka Programming PHP: Creating Dynamic Web Pages wyjaśnia popularność PHP i uczy wszystkiego, czego potrzebujesz, by tworzyć strony i aplikacje webowe przy użyciu PHP. Natomiast książka Learning PHP, MySQL & JavaScript 5e: With jQuery, CSS & HTML5 zawiera informacje na temat PHP, MySQL, Javascript wraz z biblioteką jQuery oraz podstawy CSS i HTML.

Darmowe kursy PHP

Płatne kursy PHP

Społeczność PHP

Związane z PHP spotkania na żywo są zwykle inicjowane przez różnego rodzaju instytucje i prowadzone w formie konferencji. Wszystkie większe spotkania są wylistowane na stronie PHP.net. Z polskich wydarzeń warto wymienić PHPers Summit. Jest to największa konferencja PHP w Polsce, czyli otwarte i darmowe spotkanie dla programistów PHP, chcących poszerzyć swoje horyzonty. Na konferencji odbywają się nie tylko wykłady o PHP, ale też i o całym ekosystemie, jaki otacza aplikacje pisane w tym języku. 

Język PHP - podsumowanie

PHP jest dobrym wyborem na start, posiada niski próg wejścia i szeroką społeczność. Nie wymaga wiele do działania, jest wydajny i stale rozwijany. Jeśli znasz już podstawy i chciałbyś/chciałabyś zgłębiać wiedzę pod okiem mentora - zapraszamy do rekrutacji!