Ranking komputerów dla programisty

Jak wybrać laptop dla programisty i które komputery są warte uwagi?

Ranking laptopów dla programistów

Dobre narzędzia usprawniają pracę. Głównym narzędziem w pracy programisty jest komputer. W dobie pracy zdalnej i z dowolnego miejsca na świecie najwygodniejszym komputerem jest laptop. Zobacz, jakie laptopy polecamy do pracy dla programistów.

Cechy dobrego laptopa dla programisty

Zanim przedstawimy listę polecanych sprzętów, opiszemy, co jest ważne w kwestii sprzętu dla programistów z Droptica. Droptica działa na rynku od 2013 roku. W firmie pracuje obecnie ponad 50 osób. Przez ten czas przetestowaliśmy wiele komputerów i mamy swoje przemyślenia.

Od początku działamy jako organizacja rozproszona. Mamy obecnie biura w 4 miastach oraz osoby pracujące zdalnie. Podróżujemy między biurami, odwiedzamy klientów, spotykamy się w salach konferencyjnych. To wszystko spowodowało, że wybraliśmy laptopy zamiast komputerów stacjonarnych. Na co zwracamy uwagę szukając solidnego sprzętu?

Procesor

W Droptica wybieramy zawsze procesory Intel z uwagi na port Thunderbolt (wspomnimy o tym dalej). Przy wyborze laptopa szukamy modeli z procesorem z oznaczeniem H na końcu (np. Intel Core i7-9850H). Procesory z literą U na końcu są mniej wydajne, dlatego ich unikamy.

Obecnie testujemy też Macbooki z procesorem M1. Mają one wysoką wydajność (ponad 7000 w Geekbench 5), a jednocześnie nie grzeją się, co jest dużym problemem cieńszych laptopów z procesorami Intel.

Pamięć RAM

Według naszego zespołu komputer dla programisty powinien posiadać minimum 32GB RAM. Jest to wartość pozwalająca na komfortową pracę z PHPStorm i wieloma kontenerami Docker jednocześnie. Nie trzeba też się obawiać, że w przeglądarce mamy zbyt dużo otwartych kart.

Pojemność dysku

Obecnie zamawiamy sprzęty z dyskami SSD z minimum 512 GB. Czasem są to większe pojemności. Dyski 256 SSD są dla nas często za małe. Po dłuższym czasie obrazy dockerowe oraz różne projekty potrafią zapełnić setki gigabajtów na dysku. Lepiej mieć większy zapas, aby nie poświęcać czasu na regularną analizę “co ja tutaj mam na dysku, co mogę usunąć, aby postawić nowy projekt”.

Klawiatura numeryczna

Większość laptopów prezentowanych jako sprzęty dla programistów nie posiada klawiatury numerycznej. Jednak w ankiecie zrobionej w Droptica okazało się, że 55% osób woli, gdy laptop posiada klawiaturę numeryczną. Wybierając więc laptopa, rozważ poważnie model z klawiaturą numeryczną.

Ekran

Większość osób w Droptica woli laptopy z ekranem minimum 15 cali. Mniejsze ekrany to mniej komfortowa praca, jeśli nie ma się pod ręką dodatkowego monitora (standardowo mamy w naszej firmie laptopa i dwa monitory). Wiele osób wskazuje, że dobry ekran powinien być matowy. Nie odbija się wtedy światło, co przekłada się na lepszy komfort pracy.

W komputerze dla programisty rozdzielczość Full-HD jest wystarczająca, większa nie jest potrzebna, jednak z pewnością nie zaszkodzi.

Kamera

Tutaj jedyną uwagą jest to, aby kamera była nad ekranem. Jest kilka modeli laptopów, które mają kamerę pod ekranem lub w klawiaturze. Wtedy obraz prezentowany jest z dołu i nie wygląda to dobrze.

Porty

Portem numer jeden jest u nas Thunderbolt 3. Do niego podłączamy stację dokującą, a do niej dwa monitory i kabel LAN. Stacja dokująca może ładować laptopa przez port Thunderbolt, co daje dużą wygodę - zabierając laptopa z biurka, odłączamy tylko jeden kabel i możemy szybko iść np. do sali konferencyjnej.

Dobrze jeśli laptop ma też porty USB-A oraz HDMI, ale dla nas nie jest to konieczne wymaganie. Stacja dokująca rozwiązuje problem braku tych portów.

Waga

Mobilność jest dla nas ważna, dlatego od jakiegoś czasu zamawiamy laptopy ważące nie więcej niż 2 kg. Noszenie sprzętu ważącego 3-4 kg nie jest wygodne, szczególnie jeśli trzeba to robić codziennie.

Gwarancja

Dobry sprzęt to niezawodny sprzęt. Jednak jak wiadomo każda elektronika może się zepsuć. Dlatego patrzymy również na warunki gwarancji. Najczęściej wybieramy sprzęty z firmy Dell (to nie jest wpis sponsorowany), z uwagi na ich gwarancję Next Business Day na 3 lata. W momencie awarii już kolejnego dnia serwisant jest u nas w biurze (lub w domu, jak ktoś pracuje zdalnie) i na miejscu naprawia komputer. To oszczędza nam sporo czasu w stosunku do standardowych gwarancji, gdzie trzeba odesłać laptopa i czekać kilka tygodni na naprawę.

Dla sprzętów od Apple warto dokupić gwarancję AppleCare. Za dodatkową opłatą poszerzamy zakres napraw i wydłużamy gwarancję do 3 lat.

Najlepsze laptopy dla programistów

Poniżej znajdują się nasze rekomendacje najlepszych laptopów dla deweloperów. Są to modele, na których pracujemy na co dzień.

Dell XPS 15

Jest to najczęściej polecany laptop dla programistów. Jest lekki, posiada wygodną klawiaturę i dobry ekran. Można zamówić ekran FullHD lub 4K. Ekran może być wykonany w technologii OLED. Laptop można zamówić z procesorami Intel i7 oraz i9, czyli z bardzo wydajnymi układami.

Dell co roku odświeża linię XPS, wprowadza małe zmiany i ulepszenia.

 

Dell XPS 15 - najczęściej polecany laptop dla programisty

Źrodło: Dell.com

Dell XPS 13

XPS 13 posiada specjalną edycję o nazwie „Developer Edition”. Ta wersja jest dostępna z przeinstalowanym systemem Ubuntu. Producent zadbał by laptop działał dobrze z Linuksem. Zaletą tego sprzętu jest jego waga - jest bardzo lekki. Jeśli często zmieniasz lokalizację swojej pracy to rozważ ten model.

Dell XPS 13 - lekki laptop do programowania

Źródło: Dell.com

Dell XPS 17

Kolejny model z serii XPS jest dość nowy. Wersja z ekranem 17 calowym powstała niedawno. Dzięki małym ramkom różnica między wersją 15 cali nie jest tak duża, ale ekran jest znacznie większy. Model ten przyda się osobom, które muszą często pracować bez dodatkowego monitora. Na ekranie 17 calowym jest więcej miejsca i można wygodnie pracować.

Dell XPS 17 - idealny laptop z większym ekranem

Źródło: Dell.com

Dell Vostro 7500

Ten model pojawił się w Droptica niedawno i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni jego jakością wykonania oraz możliwościami. Plusem dla wielu osób jest tutaj klawiatura numeryczna. Laptop posiada wszystko, czego potrzebujemy, czyli duży ekran, szybki procesor, dużo pamięci RAM i port Thunderbolt.

Dell Vostro 7500 - komfortowy laptop z numeryczną klawiaturą

Źródło: Dell.com

Dell Precision 5550

Ten model ma wygląd bardzo zbliżony do Dell XPS. Domyślnie większość tych modeli ma już gwarancję Next Business Day na 3 lata. Jest tu też trochę więcej opcji konfiguracji przy zamawianiu bezpośrednio od producenta.

Dell Precision 5550 - dobry laptop z wieloma możliwościami konfiguracji

Źródło: Dell.com

Lenovo Thinkpad X1 Extreme

Kilka osób w naszej firmie bardziej preferuje Thinkpady niż Delle. Model X1 Extreme jest bardzo wydajną maszyną, która posiada szybki procesor i dużo pamięci. Ten producent również umożliwia dokupienie gwarancji typu next Business day.

Lenovo Thinkpad X1 Extreme - szybki procesor i dużo pamięci

Źródło: Lenovo.com

Macbook Pro 16 (M1 PRO)

18 października firma Apple przedstawiła nowe rodzaje procesora M1 - M1 PRO oraz MAX. Wraz z nimi pojawiły się nowe laptopy 14 i 16 calowe. Laptop z ekranem 16 calowym jest bardzo dobrym wyborem dla programistów. Bardzo szybki procesor, duży ekran oraz wygodna klawiatura sprawiają, że programowanie na tym sprzęcie jest wygodne. Przy wyborze procesora M1 PRO możemy wyposażyć go w 32 GB RAM, a z procesorem M1 MAX można dodać nawet 64 GB RAM.

Macbook Pro 16 - nowy rodzaj laptopa dla programisty

Źródło: Apple.com

Macbook Pro 13 (M1)

Ten model został zaprezentowany w 2020 roku, jednak jest nadal jednym z szybszych laptopów dostępnych na rynku. Małym mankamentem może być ekran 13-calowy, ale też można na nim wygodnie pracować, m.in. dzęki wielu pulpitom dostępnym w MacOS. Podłączając ten sprzęt do zewnętrznego monitora, otrzymujemy bardzo wydajny i wygodny zestaw do programowania. Ograniczeniem tutaj jest pamięć RAM, ponieważ możemy maksymalnie zamówić 16 GB RAM, ale to będzie wystarczające dla większości programistów. Cena najbardziej przekonuje do wyboru tego modelu. Za około 7000 zł można kupić wersję z 16 GB RAM (przy cenach ponad 13 000 zł za Macbook Pro 16 cali).

Macbook Pro 13 - jeden z szybszych laptopów dostępnych na rynku

Źródło: Apple.com

Podsumowanie

Wybierając laptopa do programowania, zwróć uwagę na wyżej wspomniane parametry. Aby pracowało Ci się wygodnie, rozważ rozmiar ekranu oraz klawiaturę numeryczną. Sprzęty z powyższej listy dobraliśmy tak, aby każdy znalazł model odpowiedni dla siebie, był zadowolony z wydajności i wygody pracy. Jeśli chcesz popracować na takim sprzęcie, zapraszamy do nas na rekrutację. Aktualne propozycje znajdują się w zakładce oferty pracy