Acquia - cartyfikat kompetencji zawodowych Drupal developera

Co to jest certyfikat Acquia i jak programista Drupala może go uzyskać?

Acquia to organizacja, która oferuje produkty, usługi oraz wsparcie techniczne firmom korzystającym z Drupala. Jej założycielem i CTO jest Dries Buytaert - twórca systemu CMS Drupal. O usługach Acquia można pisać wiele, ale w tym artykule skupię się na jednej z inicjatyw tej platformy, czyli certyfikacji programistów.

Czym jest certyfikat Acquia i jakie są korzyści z jego posiadania?

Jak wiadomo, Drupal może pochwalić się wielką społecznością open source. Z jednej strony ogromna liczba deweloperów sprawia, że można dzielić się wiedzą i rozwiązaniami, z drugiej - konkurencja na rynku pracy jest dość duża. Jeśli bowiem klient szuka najlepszych programistów do swojego projektu, musi posiadać jakiś klucz, według którego dokona wyboru. Jednym z wyznaczników może być certyfikat potwierdzający umiejętności programisty Drupala. W takim przypadku nie będzie lepszego potwierdzenia niż dokument wydany przez firmę, której CTO jest wspomniany twórca Drupala.

Certyfikacja Acquia pozwala zatem zweryfikować swoje umiejętności związane z Drupalem, a także pomóc w budowaniu profesjonalnego wizeunku danego specjalisty. Uzyskanie certyfikatu wyróżnia taką osobę spośród środowiska programistów oraz potwierdza wiedzę i kompetencje. Stanowi też argument za zatrudnieniem lub kontynuowaniem współpracy z tym deweloperem, zarówno dla obecnego jaki i przyszłego pracodawcy, ale także dla klienta, dla którego ma być dostarczony projekt na Drupalu.

Ceryfikat Acquia potwierdza wiedzę i umiejętności programisty Drupala

Jak zdobyć certyfikat Acquia?

Aby zostać certyfikowanym deweloperem Drupala, należy zdać egzamin. Obecnie dostępnych jest 14 egzaminów, wśród których znajdują się m.in.:

  • Acquia Certified Site Builder - D9
  • Acquia Certified Developer - D9
  • Acquia Certified Front End Specialist - D9
  • Acquia Certified Back End Specialist - D9
  • Acquia Certified Site Factory Pro
  • Acquia Certified Cloud Platform Pro
  • Acquia Certified Site Studio 6 Site Builder
  • Acquia Certified Campaign Studio Marketing Pro
  • Acquia Certified Personalization Pro

Wszystko, co należy zrobić, to zapisać się i przygotować do wybranego egzaminu. W sekcji FAQ, na podlinkowanej wcześniej stronie Acquia znajdują się pytania i odpowiedzi, w jaki sposób podejść do certyfikacji.

Przygotowywanie do egzaminu Acquia to okazja do uzupełnienia brakującej wiedzy

Na stronie Webassesor należy stworzyć profil, zalogować się do konta i zarejestrować na dany egzamin. Acquia dostarcza ponadto przewodniki z informacjami, jak przygotować się do egzaminu. Warto zapoznać się z tymi materiałami w kontekście wybranego przez siebie testu.

Przygotowanie do egzaminu acquia

Obecnie już ponad 8500 osób na całym świecie zdobyło certyfikaty Acquia, zaś ponad 600 może pochwalić się tytułem Triple Certified Drupal Expert (dawniej Drupal Grand Master) przyznawanym dla programistów, którzy wykazali się zaawansowaną wiedzą Drupala. Lista wszystkich certyfikowanych specjalistów jest powszechnie dostępna. Znajdują się nie niej również deweloperzy Droptica z łączną liczbą 53 certyfikatów.

Egzamin

Egzaminy są przeprowadzane przez partnera Acquia - Kryterion - za pośrednictwem, wspomnianego już, systemu Webassessor. Do testu można przystąpić online z dowolnej lokalizacji lub na miejscu w jednym ze światowych centrów egzaminacyjnych Kryterion. W przypadku egzaminów nadzorowanych online potrzebny jest kompatybilny komputer z systemem Windows lub Mac z kamerą internetową oraz z zainstalowanym oprogramowaniem Sentinel.

Opis przebiegu egzaminu sprawdzającego wiedzę Drupal dewelopera

Jeśli nie zdasz egzaminu, możesz go powtórzyć, ale dopiero po upływie dwóch tygodni. Należy się w takiej sytuacji zarejestrować ponownie. Zgodnie z regulaminem Acquia kandydat może podchodzić do dowolnego egzaminu maksymalnie trzy razy.

Certyfikat Acquia - podsumowanie

Czy warto podchodzić do certyfikacji Acquia? Zdecydowanie tak! Z jednej bowiem strony zyskujesz potwierdzenie swoich kompetencji, z drugiej - Twój tytuł staje się wartością dodaną w firmie, w której pracujesz. W Droptica każdy nowy certyfikat to powód do radości i dumy oraz argument dla potencjalnego klienta za wybraniem danego specjalisty do zespołu, a nawet naszej firmy do danego projektu. Między innymi z tego powodu Droptica sponsoruje podejście do egzaminu. Ten i wiele innych benefitów czeka na Ciebie po dołączeniu do naszej firmy! Sprawdź nasze najnowsze oferty pracy.