Droptica Team

Ścieżka kariery

W Droptica ścieżkę kariery podzieliliśmy na 7 poziomów. Powyżej poziomu 5 można zdecydować czy chce się rozwijać w kierunku zostania ekspertem w danym obszarze czy tech-leadem i więcej pracować z ludźmi z niższych poziomów. 

Ścieżka kariery dla programisty

Trainee to początkujący programista bez lub z bardzo małym doświadczeniem. Jest to osoba bez komercyjnego doświadczenia w programowaniu.

Zadaniem Trainiee jest jak najszybszy rozwój aby stać się członkiem zespołu dostarczającym wartość i wspierającym zespół.

Trainiee wykonuje zadania treningowe i inne prace mające na celu rozwinąć jego doświadczenie. Może pracować na projekcie dla klienta, natomiast jego praca musi być z góry wyceniana i logowanie na klienta może być tylko do poziomu szacunku. Cała jego praca musi być gruntownie sprawdzana przed jej oddaniem.

Na tym poziomie można być maksymalnie przez 6 miesięcy.

Junior developer ma wystarczająco dużo doświadczenia, żeby być wartościowym członkiem zespołu.

Ma podstawową znajomość programowania i wykorzystywanych w Droptica narzędzi. Cały czas jednym z jego ważniejszych zadań jest nauka, natomiast odbywa się ona podczas pracy z na projektach klientów.

Junior developer w większości czasu pracuje pod nadzorem, niekiedy kontaktując się z klientami bezpośrednio w celu realizacji przydzielonych mu zadań.

Praca Juniora może być billowana na klienta natomiast często nie będą to wszystkie godziny. Jego zadania powinny być wyceniane przez bardziej doświadczonego programistę i powinien on logować czas tylko do poziomu oszacowania.

Na tym poziomie można być maksymalnie przez 2 lata.

 

Developer 1 ma ugruntowane podstawy technologiczne i dostarcza dobrej jakości kod, pracując skutecznie w zespołach dowolnych rozmiarów.

Swobodnie czuje się ze swoim frameowrkiem/językiem programowania i samodzielnie dostarcza średnio skomplikowane zadania.

Developer 1 komunikuje się z klientem i zespołem jasno i skutecznie.

Ciągle się uczy i doskonali swoje umiejętności techniczne, ale powoli zaczyna pomagać mniej doświadczonym programistom.

Praca Developera 1 powinna być choćby pobieżnie kontrolowana przez bardziej doświadczonego specjalistę.

Developer 2 posiada ugruntowane podstawy technologiczne i dostarcza dobrej jakości kod, pracując skutecznie w zespołach dowolnych rozmiarów.

Swobodnie czuje się ze swoim frameworkiem/językiem programowania i samodzielnie dostarcza zadania. Potrzebuje pomocy tylko w nietypowych, skomplikowanych przypadkach.

Developer 2 komunikuje się z klientem i zespołem jasno i skutecznie.

Ciągle się uczy i doskonali swoje umiejętności techniczne, ale powoli zaczyna pomagać mniej doświadczonym programistom.

Developer 2 może być samodzielnie oddelegowany do klienta, gdzie może pracować bez bezpośredniego nadzoru.

Senior ma bardzo dobre umiejętności w zakresie swojego języka programowania i frameworku natomiast nie jest przez nie ograniczony.

Senior jest autorytetem technicznym dla mniej doświadczonych programistów. Umie im tłumaczyć i pomagać. Edukuje przez wsparcie oraz code review.

Senior może przyjmować odpowiedzialność za mniejsze projekty.

Jest osobą dostarczającą na projekcie najtrudniejsze zadania i skutecznie je dostarcza, pomimo iż w międzyczasie pomaga innym.

Senior expert jest bardzo doświadczonym programistą. Ma szerokie doświadczenie zarówno w swoim frameworku jak i rozumie inne.

Senior Expert jest bardzo skutecznym programistą. Jest filarem projektów, na których pracuje zarówno z punktu widzenia dostarczania rozwiązań, ale również z punktu widzenia wsparcia team leadera z zakresie podejmowania decyzji, architektury i rozumienia specyfiki projektu.

Senior experts są szanowanymi w Dropitca ekspertami, którzy dzielą się swoim doświadczeniem.

PSE jest filarem wiedzy technicznej w Droptica. Posiada szeroką wiedzę domenową, często w wielu zakresach, którą umie się dzielić.

Wywiera wpływ na wiele zespołów i projektów, pomagając tworzyć środowisko w którym projekty dostarczane są skutecznie przy użyciu optymalnych technologii.

Technical Lead odpowiada za zarządzanie zespołem programistów podczas realizacji projektu. Jego głównym zadaniem jest odpowiedzialność za projekt od strony technicznej. Może projektować architekturę, nadzorować jej wdrażanie, robić code review itp.

Tech Lead monitoruje również ryzyka dla projektu i upewnia się że będzie on mógł spełnić wszystkie założenia biznesowe.

Technical Lead jest bardzo doświadczonym programistą (wcześniej był Seniorem), ale nie musi umieć rozwiązać wszystkich problemów technicznych.

Technical Lead oprócz pracy programistycznej, wspiera Project Managera z kontaktach z klientem, buduje relacje z klientami dzieląc się z nimi swoją wiedzą techniczną i wspierając ich, uzgadniając zakres zadań, edukując itp.

Software Engineering Manager jest line managerem dla innych programistów. Jest bezpośrednio odpowiedzialny za ich rozwój i ścieżkę kariery.

Software Engineering Manager jest również odpowiedzialny za to, aby projekty z jego zakresie odpowiedzialności były dostarczane z wysokim poziomem jakości. Współpracuje w tym celu skutecznie z Project Managerami i Tech Leadami oraz z HR i innym działami, budując zespoły wdrożeniowe biorąc pod uwagę specyfikę projektu i doświadczenie programistów. Następnie nadzoruje przebieg realizacji na wysokim poziomie angażując się czasem bliżej w bardziej kluczowych momentach projektu.

Powyżej jest tylko fragment z naszego "Progression framework". Pełny opis jest dostępny dla osób z zespołu Droptica oraz kandydatów na końcowych etapach rekrutacji. 

Bartek zaczynał jako Junior developer

Posłuchaj jak wyglądała ścieżka kariery Bartka w Droptica.

Bartek dołączył do Droptica w 2014 roku.