.

DrupalCamp Poland 2021 - poznaj tematy prezentacji na naszej konferencji

W środę 13 października rozpoczyna się 10 edycja DrupalCamp Poland. Od dziewięciu lat konferencja gromadzi osoby zainteresowane systemem CMS/CMF Drupal, PHP oraz budowaniem stron internetowych. W tym roku nasze wydarzenie odbędzie się po raz drugi online i będzie darmowe. W tym tekście przedstawimy międzynarodowych prelegentów i tematy, które poruszą podczas dwudniowej konferencji.

Co to jest DrupalCamp?

Zgodnie z ideą społeczności Drupala, DrupalCamp jest dwudniowym wydarzeniem, które skupia się na tym CMS-ie i gromadzi jego użytkowników oraz entuzjastów z danego regionu geograficznego. Dzięki temu można poznać programistów z danego miasta (DrupalCamp NYC) lub kraju (DrupalCamp Costa Rica), podzielić się wiedzą na temat Drupala i wymienić doświadczeniami zawodowymi.

Konferencja DrupalCamp Poland odbyła się po raz pierwszy w 2012 roku i z każdą kolejną odsłoną gromadziła coraz więcej osób. We wszystkich dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 1000 uczestników i odbyło się około 200 sesji.

DrupalCamp Poland 2021 - tematy prezentacji

W ubiegłym roku odbyła się z sukcesem pierwsza w pełni zdalna edycja wydarzenia. Pokazała nam, że uczestnicy w każdej formie chętnie zgłębiają tematy poświęcone Drupalowi. W jakich sesjach będzie można wziąć udział 13 i 14 października?

A deep dive into GraphQL in Drupal 8 & 9 (ENG)

Budujesz witryny i chcesz wiedzieć, w jaki sposób konfigurować układ strony? Parvateesam Konapala (Technical Architect w MOURI Tech), który po raz kolejny poprowadzi swoją sesję na DrupalCamp Poland, opowie o dodawaniu nowych bloków, zarządzaniu wyświetlaniem oraz zamianie elementów treści. Przybliży także moduł Layout Builder, dzięki któremu można budować układy do wyświetlania treści. To narzędzie można również wykorzystać do tworzenia niestandardowych stron powiązanych z typem treści lub treścią strukturalną.

Drupal Commerce - Overview of the possibilities (ENG)

Drupal Commerce jest świetną platformą do tworzenia spersonalizowanych rozwiązań e-commerce. Obecnie istnieje ponad tysiąc aktywnych modułów w tej kategorii. Prelegent Robert Bodych (PHP Developer w Fabrity) nie opowie o wszystkich, ale przedstawi kilka przykładów, rzuci nieco światła na systemy promocyjne, a także na możliwości rozszerzenia funkcjonalności Drupal Commerce.

The tale of dependency injection in Drupal (ENG)

Dependency injection to wzorzec projektowy, który od dnia premiery Drupala 8 stał się podstawowym narzędziem tworzenia powiązań między klasami i usługami. Grzegorz Pietrzak (Grand Master Drupal Developer z Droptica), pokaże historię dependency injection oraz wyjaśni na przykładach zastosowanie tej metody w Drupalu i Symfony. Ponadto przedstawi najważniejsze zalety, ale także wady użycia jej w projekcie.

Editor UX matters: Gutenberg can help (ENG)

Jesteś edytorem i chcesz doskonalić swoje treści? Jeśli tak, ta sesja nie może Cię ominąć. Thor Andre Gretland (Lider Drupal Norway Association i Chief Commercial Officer w Frontkom), który wraca na DrupalCamp Poland jako prelegent, wspólnie z Drew Gortonem (Director of Developer Relations w Pantheon Platform) opowie o opcjach Gutenberga, narzędzia porównywanego do wcześniej wspomnianego Layout Buildera. Jak twierdzą prelegenci, Gutenberg i Drupal są zabójczą kombinacją.

Moderacja contentu w Drupal 8 przy użyciu Workflows i Content Moderation (PL)

Moduły Workflows i Content Moderation sprawdzają się w redakcjach i portalach informacyjnych, gdzie nad tekstami pracuje duża grupa ludzi. Możliwość wprowadzenia podziału pracowników na role takie jak np. wydawca, edytor tekstu czy moderator zmniejsza prawdopodobieństwo przestojów oraz popełnienia błędu przy tworzeniu zawartości. Paweł Górski (Grand Master Drupal Developer z Droptica) przedstawi te moduły w kontekście szans na rozszerzenie możliwości Drupala o zarządzanie zawartością, rewizjami i dodawanie niestandardowych statusów.

One Possible Future of Drupal (ENG)

Wyobraź sobie, że posiadasz obszar administracyjny witryny tylko wtedy, gdy musisz wprowadzić w niej zmiany. Jedną z korzyści może być zaoszczędzenie miejsca w zasobach hostingowych. Podczas swojej sesji, Vasyl Yaremchuk (Drupal Developer), udowodni, że Drupal może być wysoce konfigurowalnym zestawem do tworzenia statycznej strony internetowej. Vasyl omówi ponadto kilka rozwiązań architektonicznych pozwalających na skonfigurowanie niektórych typowych funkcjonalności witryny.

Droopler 3.0 (PL)

Droopler jest dystrybucją Drupala przeznaczoną do szybkiego tworzenia zaawansowanych stron. Można dzięki niemu zyskać kompletną witrynę internetową gotową do personalizacji i zarządzania. Jarosław Bartman (Grand Master Drupal Developer z Droptica) w trakcie swojej sesji opowie o możliwościach tego narzędzia oraz przedstawi funkcje, które pojawiły się w najnowszym wydaniu.

Rector - nigdy więcej legacy code (PL)

Na początku listopada 2021 nastąpi koniec wsparcia dla Drupala 8. Nie będzie już oficjalnych aktualizacji, a twórcy tej wersji przestaną pracować nad ulepszaniem i utrzymywaniem systemu. W trakcie swojej sesji Marek Karmelski (Senior Software Developer w Boozt) opowie o module Drupal Rector, który będzie bardzo pomocny w tym czasie, ponieważ pomoże zaktualizować inne moduły z Drupala 8 do Drupala 9.

Docker na MacOS przy wsparciu maszyny wirtualnej z Linuksem (PL)

W trakcie DrupalCamp Poland 2021 będzie również czas na tematy technologiczne, nie związane ściśle z Drupalem. Będzie można na przykład poznać możliwości Dockera. Jest on aplikacją, która pozwala na uruchamianie innych aplikacji w tzw. kontenerach. Można lokalnie uruchomić np. kontener z Apache i PHP5 oraz jednocześnie Apache z PHP7. Niekiedy jednak pracując na Macbooku pojawia się problem: system plików w Docker for Mac działa wolno. Grzegorz Bartman (CEO Droptica) przedstawi sposób na poprawę wydajności Dockera, oparty o maszynę wirtualną na Linuksie wraz z zaletami takiego rozwiązania.

3 sposoby na pozyskanie klientów z Google (PL)

Piotr Łabno (Co-owner Famatech) podejmie się tematu pozyskiwania ruchu z Google. Przedstawi szybki, ale płatny sposób, czyli reklamę w Google. Omówi dedykowane do tego narzędzie oraz metody konfiguracji. Ponadto opowie o długoterminowej, ale bezpłatnej opcji, jaką jest pozycjonowanie strony w Google. Podczas prezentacji pojawią się zagadnienia techniczne, związane z optymalizacją witryny, pomysły na frazy kluczowe i podpowiedzi, jak pozyskiwać wartościowe linki. Nie zabraknie także content marketingu, a więc zdobywania ruchu poprzez tworzenie wartościowych materiałów.

Techlider jakiego potrzebujemy, ale na jakiego nie zasługujemy (PL)

Mariusz Walczak (Tech Lead w createIT.com) przedstawi cechy, które powinien posiadać dobry tech lead. Omówi również jego rolę w zespole programistycznym, a także, na podstawie swojego doświadczenia, podpowie, jak radzić sobie w sytuacji kryzysowej.

Dołącz do DrupalCamp Poland 2021!

Żywo uczestniczymy w społeczności Drupala, inwestujemy w rozwiązania open source, angażujemy się w inicjatywy wspierające nowe moduły, sponsorujemy i organizujemy wydarzenia branżowe, takie jak DrupalCamp Poland. Dołącz do nas podczas konferencji 13-14 października, pobierając darmowy bilet. Otrzymasz sporą dawkę wiedzy i możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami z różnych krajów.