Książki przydatne liderom w IT

Lista książek dla liderów w branży IT, które pomagają wzmocnić umiejętności

Tym razem pochylimy się nad literaturą dla liderów projektów IT i nie tylko. Przedstawiamy Wam książki, które są, według naszych pracowników, bardzo wartościowe w pracy na stanowisku kierującym pracą zespołu lub łączącym w sobie wiele różnych funkcji. Jakie to książki?

1. Making Things Happen

Książka Making Things Happen, którą napisał Scott Berkun, weteran projektów Microsoft z dziewięcioletnim doświadczeniem menadżerskim, zawiera zbiór esejów na temat zarządzania projektami. Książka ta jest bardzo wartościowa ze względu na jej, różną od innych tego rodzaju, treść. Zawiera bowiem nie tyle suche wskazówki i praktyczne porady, a sprawdzoną filozofię na temat strategii definiowania, prowadzenia i zarządzania projektami. Autor zwinnie prezentuje złożone koncepcje w sposób przejrzysty i zrozumiały, tworząc tym samym ogromny zbiór wartości dla liderów i kierowników na całym świecie.

Lektura Making Things Happen skierowana jest nie tylko do osób technicznych, ale także do tych nietechnicznych, którym zrozumiale wyjaśnia, jak zarządzać dużymi projektami internetowymi lub programistycznymi. Język, którym napisana jest ta pozycja, jest lekki, czasem zabawny i zdecydowanie pełen pasji.

Jak łatwiej osiągać cel? Wyjaśnia książka dla liderów Making Things Happen

Źródło: amazon.com

Making Things Happen składa się z następujących rozdziałów:

 • Jak sprawić, by rzeczy się wydarzyły,
 • Podejmowanie dobrych decyzji,
 • Specyfikacje i wymagania,
 • Pomysły i co z nimi zrobić,
 • Jak nie denerwować ludzi,
 • Przywództwo i zaufanie,
 • Prawda o robieniu dat,
 • Co zrobić, gdy coś pójdzie nie tak.

Nowe wydanie tej książki oferuje także ćwiczenia, które pomogą zastosować zawarte tam rady w praktyce.

2. 10 Kroków do maksymalnej produktywności

Książka Michała Śliwińskiego to nasz faworyt, jeśli chodzi o organizację swojej pracy. Jednak zacznijmy od tego, kim jest Michał Śliwiński. Jest to twórca popularnej aplikacji do zarządzania zadaniami o nazwie Nozbe, a także promotor pracy zdalnej (tzw. “NoOffice”), którą praktykuje w swojej firmie. Książkę stworzył, posiłkując się metodologią Getting Things Done, autorstwa Davida Allena, oraz bazując na własnych doświadczeniach. W efekcie powstał praktyczny, krótki i bardzo konkretny poradnik.

Czy wiesz, że faktyczną pracę wykonujemy zaledwie przez 4 z 8 godzin w ciągu dnia? A pełne skupienie osiągamy zaledwie przez 2-3 godziny dziennie... i nie jest to wcale zły wynik. Masz zatem od 10 do 15 godzin tygodniowo na intensywną pracę. Realizujesz wtedy kluczowe zadania, które popychają Twoje projekty do przodu? Bardzo możliwe, że nie. Pora dowiedzieć się, dlaczego tak jest oraz przede wszystkim jak temu zaradzić?! - Michał Śliwiński

 

Książka 10 Kroków do Maksymalnej Produktywności pokazuje, jak zwiększyć produktywność

Źródło: kursproduktywnosci.pl

Książka 10 kroków do maksymalnej produktywności zawiera informacje, które łatwo można wdrożyć w życie, a tym samym stworzyć nawyki, które pomogą lepiej wykorzystywać swój potencjał w projektach nie tylko związanych z pracą, ale także z życiem osobistym. Pokazuje i doradza, w jaki sposób zidentyfikować i wykluczyć błędy w zarządzaniu własnymi zadaniami w czasie. Książka ta pomaga zrozumieć:

 • Metodę GTD (Getting Things Done),
 • Czym jest zaufany system produktywności,
 • W jaki sposób ustalać priorytety,
 • Jak działać skutecznie,
 • W jaki sposób skutecznie współpracować z innymi,
 • Jak radzić sobie z lawiną wiadomości i powiadomień.

 W Droptica wspieramy naszych pracowników na płaszczyźnie produktywności, dlatego podarowujemy im na powitanie praktyczną książkę "10 kroków do maksymalnej produktywności". Jest ona również dostępna w naszych firmowych biblioteczkach.

3. Zarządzanie 3.0. Kierowanie zespołami z wykorzystaniem metodyk Agile

W dzisiejszych czasach w branży IT często słyszy się o podejściu do zarządzania projektami Agile. Zapewne każdy wie, co to sformułowanie oznacza, jednak czy każdy rozumie to prawidłowo? Książka Zarządzanie 3.0. Kierowanie zespołami z wykorzystaniem metodyk Agile zawiera istotne informacje, niezbędne do dogłębnego zrozumienia reguł rządzących pracą zespołu w tym właśnie systemie.

Znajdziemy tam ciekawe informacje związane z:

 • teorią systemów złożonych,
 • teorią gier,
 • samoorganizacją,
 • zasadą ciemności.
"Zarządzanie 3.0. Kierowanie zespołami z wykorzystaniem metodyk Agile" to ważna książka dla liderów

Źródło: taniaksiazka.pl

Książka ta jest cennym źródłem informacji, w szczególności dla kierowników czy menedżerów, ponieważ umożliwia zgłębienie wiedzy o regułach rządzących pracą zespołu. Jest także encyklopedią wiedzy o ideach oraz technikach zarządzania połączonych z ideą programowania zwinnego. Ta lektura jest cennym zbiorem informacji dla osób dążących do zarządzania doskonałego, wspierającego zespół, wyzwalającego kreatywność i dążenia do wyznaczonego celu. 

Książka Zarządzanie 3.0. Kierowanie zespołami z wykorzystaniem metodyk Agile omawia obszary związane z: 

 • kluczowymi cechami modeli zarządzania 1.0 i 2.0,
 • podstawami teorii systemów złożonych,
 • wpływem złożoności systemów na organizację,
 • utrzymywaniem aktywności, kreatywności, innowacyjności i motywacji pracowników,
 • ideą kultury rzemiosła programistycznego,
 • ciągłym doskonaleniem się w ramach organizacji,
 • ideą przywództwa ukierunkowanego na cel.

4. Inteligencja emocjonalna

Emocje towarzyszą nam na każdym kroku - zarówno te negatywne jak i te pozytywne. Oddziałują na każdy aspekt naszego życia, w tym również na pracę, czy podejmowane przez nas decyzje. Bardzo często wpływają również - o tak! - na stan naszego zdrowia. Są więc nieodłącznym elementem naszego życia. Dlatego tak ważne jest posiadanie umiejętności kierowania nimi oraz kontrolowania ich. Wydaje się to niemożliwe?

Książka Daniela Golemana Inteligencja emocjonalna to nasza odpowiedź na powyższe pytanie, bowiem tak, jest to możliwe! Z tej książki dowiadujemy się całkiem sporo, ponieważ liczy ona około 500 stron. Przede wszystkim zgłębiamy wiedzę, w jaki sposób funkcjonuje nasz mózg, a także od czego zależy odczuwanie poszczególnych emocji. Zawiera wiele przykładów z codziennego życia, które każdy z nas doświadcza. Dzięki temu czytelnikowi łatwo jest wczuć się w sytuację opisywaną przez autora i zrozumieć jej przekaz.

Emocje to ważny aspekt życia. Książka "Inteligencja Emocjonalna" wyjaśnia, jak sobie z nimi radzić

Źródło: taniaksiazka.pl

Książka ta skłania do refleksji nad własnym zachowaniem i charakterem. Pomaga nam zrozumieć własne odczucia i uzmysławia nam istotę i kruchość relacji międzyludzkich właśnie przez emocje, które nami kierują. Książka ta jest idealna dla każdego, kogo interesuje rozwój osobisty i dążenie do bycia lepszym nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym.

Lista książek dla liderów w IT - podsumowanie

Każda z zaprezentowanych przez nas pozycji jest podróżą w ciekawy świat odkrywania i doskonalenia swoich umiejętności. Pomagają w rozwoju osobistym, ułatwiają życie prywatne, ale przede wszystkim uczą nas być lepszymi w tym, co robimy!

W Droptica bardzo ważne jest dla nas zapewnienie środowiska do rozwoju naszym pracownikom. Dlatego każdy ma roczny budżet szkoleniowy, który może przeznaczyć na dowolne szkolenie, które przyda mu się w pracy oraz na książki, które wzbogacą jego wiedzę. Sprawdź nasze otwarte rekrutacje i dołącz do nas!