.

Podsumowanie PHPers Summit 2021

2 dni, 6 warsztatów, 14 prelekcji, ponad 500 uczestników. Piąta edycja PHPers Summit 2021 już za nami. Po raz kolejny spotkaliśmy się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w gronie programistów i fascynatów PHP. W poniższym tekście znajdziesz krótkie podsumowanie wydarzenia.

Phpers Summit - informacje ogólne

To największa konferencja w Polsce na temat PHP, który jest najpopularniejszym językiem programowania, a zarazem - jak podkreślają organizatorzy - nie jest prostym językiem skryptowym, lecz narzędziem, w którym można zaimplementować zaawansowane aplikacje.

Wykres popularności języków programowania według Wappalyzer

Żródło: Wappalyzer

Na przestrzeni lat w agendzie wydarzenia prelegenci podejmowali wiele zagadnień - również na temat rozwiązań zbudowanych na PHP. Sylius, czy zarządzanie zespołem deweloperskim to niektóre z przykładów. Nawiązując zaś do ostatniej edycji, wymienię kilka sesji, które wśród developerów z Droptica cieszyły się zainteresowaniem.

Ciekawe prelekcje

Optymalizacyjna magia, czyli jak wyciągać króliki z kapelusza

Optymalizacja czasami postrzegana jest jako czarna magia. Czy wobec tego można z kapelusza wyciągnąć białe króliki? Można! Szymon Sadło w trakcie swojej sesji i na bazie konkretnej aplikacji pokazał, na co zwracać uwagę oraz jakie usprawnienia wprowadzać, aby z kodu od podstaw i krok po kroku wyciągać coraz więcej.

Wypowiedź developera z Droptica na temat sesji PHPers Summit 2021

 

Painless / Painful? Własny system rankingowy w PHP/Elasticsearch

Łukasz Rynek dzielił się technikami implementacji w PHP własnego systemu rankingowego opartego na Elasticsearch. Było o modelowaniu i możliwościach wykorzystania Elasticsearcha do realizacji bardzo różnych potrzeb wyliczania scoringu (indexation time/runtime). Wszystko to wraz z konkretnymi pułapkami czyhającymi na śmiałków rzucających się w objęcia Painlessa - mitycznego potwora z bagien.

Wypowiedź developera z Droptica na temat sesji PHPers Summit 2021

 

Wydajny i asynchroniczny PHP

Krzysztof Kowalczykiewicz zastanawiał się, czy dzięki Swoole, ReactPHP, Amp język jest w stanie dogonić Node.js czy GoLang? Przedstawił krótki przegląd tych rozwiązań oraz dostarczył garść nie-syntetycznych benchmarków w realnym otoczeniu mikroserwisowym.

Wypowiedź developera z Droptica na temat sesji PHPers Summit 2021

 

Dwanaście zasad budowania systemów o wysokiej dostępności

O 12 kluczowych zasadach budowania systemów oraz aplikacji wysokodostępnych (high availability) opowiadał Kamil Porembiński. W swojej prelekcji poruszuł takie tematy jak monitorowanie infrastruktury, skalowanie oraz zasada skalowania (pionowa/pozioma), wykorzystanie technologii, backup, restore, testowanie oraz wybór rozwiązań.

Wypowiedź developera z Droptica na temat sesji PHPers Summit 2021

Warsztaty

Oprócz sesji miały miejsce także warsztaty. Szymon Skowroński i Leszek Prabucki podjęli się Wprowadzenia do Test Driven Development. Zaprezentowali, jak stosować podejście TDD i zdradzili, kiedy tę technikę warto używać, a kiedy jest zbędna.

Martyna Sabat przybliżając 6 praktyk Kanbanu, pokazywała, jak analiza przepływu i limit pracy w toku może usprawniać pracę zespołu oraz które mierniki i narzędzia Kanbana warto wypróbować w projekcie.

Przemysław Wróbel natomiast zapoznawał uczestników swojego warsztatu z Asynchroniczną transmisją danych z wykorzystaniem ReactPHP, a tym samym z pojęciami takimi jak: EventLoop, Promise i Stream oraz ich zastosowaniem. Zwracał uwagę, w jakich miejscach w aplikacji asynchroniczność pomoże, a w jakich nie będzie miała żadnego efektu. W trakcie spotkania uczestnicy implementowali biblioteki oparte o ReactPHP do już istniejącej, synchronicznej aplikacji.

PHPers Summit oczami organizatorów

Miałem przyjemność porozmawiać z Konradem Siamro (PHPers Poznań), który odpowiedział na kilka pytań.

Co według Ciebie traktować można jako największy sukces PHPers Summit 2021?

Konrad Siamro: Do największych sukcesów należy zaliczyć fakt, że konferencja się w ogóle odbyła. Ta edycja była zdecydowanie najtrudniejsza w organizacji. Składało się na to wiele czynników: rok przerwy, pandemia i inne rzeczy, które zbiegły się w czasie. Z całą jednak pewnością te czynniki spowodowały, że ludziom bardzo brakowało kontaktu i możliwości spotkania się face-2-face. I nie mam tutaj na myśli tylko uczestników, ale również firmy, które w tym roku bardzo mocno zaangażowały się w naszą społeczność.

Znakiem szczególny eventu jest luźna i przyjazna atmosfera. Czy tak było i tym razem?

Konrad Siamro: Z każdą kolejną edycją docieramy do coraz większego grona osób. Jednocześnie stawiamy bardzo duży nacisk właśnie na luźną atmosferę konferencji, z szerokim wachlarzem prelekcji, zachęcając do rozmów w przerwach i na after party. O fajnej atmosferze mogą np. świadczyć m.in. piwa, które serwujemy z nalewaków oraz obiad, który sami przygotowujemy! W tym roku był to nie tylko grill, ale również fasolka po bretońsku, barszcz po ukraińsku, ogórkowa i curry z ciecierzycą. Chciałem tutaj nadmienić, że biorąc do serca polską gościnność, nie limitujemy obiadów do jednej porcji na jednego uczestnika :)

Nie sposób nie odnieść wrażenia, że organizatorom zależy na wychodzeniu naprzeciw uczestnikom i skupiać wokół siebie wszystkich PHPersów.

Konrad Siamro: Ważnym dla nas motywem jest to, żeby dać możliwość uczestnictwa w PHPers Summit każdemu. Chcemy łaczyć jak największą liczbę ludzi z podobną pasją, dlatego też staramy się utrzymywać jak najniższe ceny biletów.

Droptica na Phpers Summit

Nasza agencja PHP już kolejny raz uczestniczyła w wydarzeniu. Byliśmy jednym z głównych sponsorów tegorocznej edycji. Na stoisku Droptica czuwali programiści i testerzy - z uczestnikami rozmawialiśmy realizowanych u nas projektach developerskich, narzędziach wspomagających programowanie w PHP, o ścieżkach rozwoju w Droptica. Kilku z naszych obecnych pracowników poznało Droptica właśnie na PHPers. Jeden z nich, Paweł Holik, tak to wspomina:

“Od kilku lat staram się regularnie uczestniczyć w wydarzeniach społeczności PHPers. Podczas PHPers Day Gdańsk 2019 poznałem firmę Droptica. Pogadaliśmy przy piwie, pograłem w ich wersję Flappy Bird i pomyślałem, że fajne chłopaki. W Droptica można pracować zdalnie, a gdy otworzyli swoje biuro w Toruniu, postanowiłem aplikować.”

W tym miejscu muszę wspomnieć o cieszącej się niezwykłym zainteresowaniem “Grze o Dron” wywołanej przez Pawła. Tak, można było wygrać drony, biorąc udział w grze napisanej przez naszych developerów :)

Gra o Dron na stoisku Droptica podczas PHPers Summit 2021

 

Natomiast Konrad Siamro dodaje: “Z Droptica współpracujemy już od roku 2018. Z mojej perspektywy, jako organizatora, ta współpraca za każdym razem była świetna, konkretna i bezproblemowa. Ciężko też nie wspomnieć, że ludzie pracujący w Droptica są mega zaangażowani w wartości firmy, ale są również reliable (przepraszam, ale to słowo mi najbardziej pasuje) i skupiają się na celu, a napotkane problemy są tylko chwilowymi przystankami, które łączą, uczą i wzmacniają więzi.”

Podsumowanie

Bardzo cieszymy się z tego, że jesteśmy częścią licznej społeczności PHPers w Polsce, a także z faktu, że wydarzenie każdego roku gromadzi tak wielu zainteresowanych. Czekamy z niecierpliwością na 2022 rok, wierząc, że podobnie jak teraz, znów spotkamy się face-2-face.