WEB Scraping

Web Scraping - czym jest i jak go wykorzystać w PHP?

Web scraping, czyli ekstrakcja danych ze stron internetowych, stał się powszechną praktyką w dziedzinach analizy danych, badania rynku, monitorowania konkurencji, automatyzacji czy pozyskiwania informacji. W tym artykule przedstawimy, czym jest web scraping, jakie są jego zastosowania oraz jak go wykonać w języku PHP.

Co to jest web scraping i jak działa?

Web scraping to proces pozyskiwania danych ze stron internetowych. Polega na automatycznym przeglądaniu strony, pobieraniu jej zawartości, a następnie przetwarzaniu tych danych w celu uzyskania interesujących nas informacji. Działa to poprzez analizę kodu HTML witryny, identyfikację elementów, których wartości chcemy pozyskać, a następnie wyodrębnienie tych wartości do dalszego przetwarzania.

Przykład web scrapingu

W poniższym przykładzie pobierzemy ze strony www.droptica.com jej tytuł z użyciem biblioteki simplehtmldom. W ten sam sposób moglibyśmy pobrać z innej wybranej strony np. ceny wszystkich produktów i zapisać je w naszej bazie danych do późniejszej analizy.

// Definiujemy adres URL strony, z której chcemy pobrać tytuł

$url = "https://droptica.com";

// Inicjujemy nowy obiekt klasy HtmlWeb (z biblioteki simplehtmldom)

$html_dom = new HtmlWeb();

// Pobieramy kod strony

$dom = $html_dom->load($url);// Pobieramy tytułu strony

$title = $dom->find('title', 0)->plaintext;// Wyświetlenie tytułu strony

echo "Tytuł strony: " . $title;

Strony wykorzystujące web scraping - przykłady

Web scraping jest wykorzystywany przez wiele stron internetowych w celu pozyskiwania, analizowania i prezentowania danych zebranych z innych źródeł. Oto kilka przykładów zastosowań web scrapingu w różnych dziedzinach.

  1. Agregatory wiadomości. Strony takie jak Google News czy Feedly zbierają artykuły z wielu źródeł, korzystając z web scrapingu w celu pozyskiwania informacji o najnowszych artykułach, ich autorach i datach publikacji oraz krótkich opisów.

  2. Porównywarki cen. Serwisy takie jak Ceneo czy Skąpiec agregują dane o cenach, dostępności oraz opiniach o produktach z różnych sklepów internetowych. Umożliwia to klientom łatwe porównanie cen i wybranie najkorzystniejszej oferty.

  3. Agregatory ofert pracy. Strony takie jak Indeed czy Glassdoor zbierają informacje o ofertach pracy z różnych portali z ogłoszeniami, pozwalając użytkownikom przeglądać i porównywać oferty w jednym miejscu.

  4. Analiza rynku i konkurencji. Firmy korzystają z web scrapingu, aby śledzić aktywność konkurencji, taką jak promocje, ceny produktów czy nowe oferty. Pozwala to na szybkie reagowanie na zmiany rynkowe i podejmowanie właściwych decyzji biznesowych.

  5. Badania naukowe i akademickie. Web scraping jest często wykorzystywany w badaniach naukowych i akademickich do pozyskiwania danych z różnych źródeł, takich jak strony internetowe, publikacje czy profile społecznościowe. Otrzymane dane są następnie analizowane i wykorzystywane do weryfikowania hipotez czy tworzenia modeli statystycznych.

Web scraping jest wszechstronnym narzędziem, które znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach. Warto jednak pamiętać, że pozyskiwanie danych z cudzych stron może wiązać się z aspektami etycznymi i prawnymi. Dlatego przed rozpoczęciem tego procesu warto zapoznać się z zasadami korzystania z danych stron internetowych oraz stosować odpowiednie przerwy między żądaniami, aby nie obciążać nadmiernie serwerów.

Web scraping w PHP

Wspierany przez bogaty ekosystem narzędzi i bibliotek, web scraping w PHP jest prosty i efektywny. Dostępne narzędzia i biblioteki, takie jak cURL, Simple HTML DOM, Symfony DomCrawler, XPath i Guzzle, umożliwiają łatwe pobieranie zawartości stron internetowych oraz analizowanie i przetwarzanie kodu HTML. Pozwalają na wyszukiwanie i ekstrakcję danych z różnorodnych źródeł, dostosowując się do potrzeb programistów. Dzięki PHP web scraping staje się coraz bardziej zaawansowany, umożliwiając szybkie i skuteczne pozyskiwanie potrzebnych informacji.

Wybrane narzędzia i biblioteki

  • Simple HTML DOM. Popularna biblioteka umożliwiająca manipulację i przetwarzanie struktury DOM, co ułatwia ekstrakcję danych ze stron internetowych.
  • Guzzle.Zaawansowany klient HTTP, który ułatwia wykonywanie żądania HTTP oraz obsługę sesji i ciasteczek.
  • Symfony DomCrawler. Komponent, który umożliwia przeglądanie drzewa DOM oraz wyszukiwanie elementów na stronie za pomocą selektorów CSS i XPath.

Web scraping - podsumowanie

Web scraping to potężne narzędzie, które pozwala na pozyskiwanie wartościowych informacji ze stron internetowych. PHP jako popularny język programowania oferuje wiele narzędzi i bibliotek, które ułatwiają przeprowadzanie web scrapingu. Podczas korzystania z web scrapingu, warto pamiętać o przestrzeganiu zasad etyki oraz praw autorskich, a także o ograniczeniach technicznych, jakie mogą wyniknąć z przeciążenia serwerów stron, z których pobierane są dane. 

Interesują Cię technologie jak PHP, Drupal czy Symfony? Przeczytaj więcej o wykorzystaniu rozwiązań typu open source w Droptica.