5 rzeczy, które należy wiedzieć aplikując na stanowisko junior developera

5 rzeczy, które należy wiedzieć aplikując na stanowisko Junior Developera

Jeżeli czytasz ten artykuł, zapewne zdecydowałeś się na podjęcie pierwszej pracy w IT. Super! Cieszymy się razem z Tobą. W Droptica staramy się każdego dnia szlifować umiejętności naszych junior developerów. Z tego tekstu dowiesz się, jakie mamy dla Ciebie wskazówki.

1. Zapoznaj się z ofertą i zastanów się, dlaczego chcesz z nami pracować

Na początku zacznij od sprecyzowania własnych umiejętności i zainteresowań. Jeżeli to będzie Twoja pierwsza praca, przeczytaj uważnie ogłoszenie. W momencie kiedy Cię ono zainteresuje, sprawdź, czy spełniasz wymagania. W naszej agencji drupalowej poszukujemy kadydatów na stanowisko Junior PHP Developer. Każdy kandydat powinien się zapoznać z treścią oferty i przygotować CV.

Wiele osób często popełnia błąd i aplikuje na poziom mid lub senior, mając predyspozycje co najwyżej na stanowisko junior. Nie rób tego. Pokaż Twojemu przyszłemu pracodawcy, że zależy Ci na pracy właśnie u niego. Udowodnij, że zapoznałeś się z ogłoszeniem, profilem firmy, że nie wysyłasz CV masowo. Powinieneś wiedzieć, w jakiej technologii pracuje Twój przyszły pracodawca, czego możesz nauczyć się od pracowników i najważniejsze: dlaczego właśnie z tą firmą chcesz stawiać swoje pierwsze kroki w IT.

Jeśli oferta skierowana jest do programisty PHP z preferowaną znajomością Drupala, Symfony czy React, a do tej pory jedyne projekty jakie wykonałeś były z wykorzystaniem Ruby czy Pythona, warto zastanowić się, czy jest to oferta dla Ciebie.

2. Czego nie należy pisać w CV?

Pamiętaj o ważnej rzeczy: rekruter przegląda codziennie dziesiątki CV. Proces i podjęcie decyzji o zakwalifikowaniu właśnie Ciebie do kolejnego etapu rekrutacji zapada w ciągu kilkunastu/kilkudziesięciu sekund. Rekruter poszukuje informacji, które są dla niego niezbędne i zwykle pomija kwestie, które nie mają nic wspólnego w kontekście stanowiska, na które aplikujesz. Mało tego: im więcej odnajduje informacji, które niczego nie wnoszą, tym bardziej zaciemnia się to, co może faktycznie być kluczowe. Jeśli więc Twoje CV ma trzy strony A4, a jedyną rzeczą, która dotyczy programowania jest ukończenie dwóch kursów online i uczestnictwo w konferencji, to zdecydowanie powinieneś przeredagować CV i skupić się na tym, co dla działu HR będzie najważniejsze.

Nie kłam: bardzo ważna zasada! Jak przysłowie mówi: “kłamstwo ma krótkie nogi”. Każdy z nas kiedyś zaczynał i wiemy, że w Twoim CV może być uzupełniona zakładka "wykształcenie" i niewielkie (a nawet zerowe) doświadczenie komercyjne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jako Junior operujesz zawężonym warsztatem narzędzi i umiejętnościami programistycznymi, ale nie ma w tym niczego złego. Jeśli czegoś nie umiesz, po prostu to przyznaj i wykaż chęć rozwoju. Nie zmyślaj, że znasz dziesiątki bibliotek i frameworków - często, jeśli nie na początkowym to na dalszym etapie rekrutacji, doświadczone grono programistów zadaje pytania i weryfikuje to, co napisałeś. Bardzo łatwo podczas rozmowy i w obliczu stresu wyczuć oraz wychwycić niespójności.

Wielu kandydatów puste miejsca w CV, związane z brakiem wiedzy czy doświadczenia, próbuje ukryć ogromem niezbyt przydatnych informacji. To błąd! Dla rekrutera, który będzie oglądał Twoje CV, najważniejsze jest to, jakie masz zdolności i umiejętności, które przydadzą się na stanowisku, którego dotyczy oferta. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji zdobyć doświadczenia jako programista, nic nie szkodzi. Dział HR i inne osoby zaangażowane w rekrutację zdają sobie sprawę z tego, że raczkujesz i dopiero wkraczasz w świat IT. Nie pisz, że pracowałeś w bistro albo rozwoziłeś jako kurier paczki. Oczywiście, na plus jest to, że pracowałeś do tej pory, ale nie o to tutaj chodzi.

3. Co powinno znaleźć się w Twoim CV?

Przede wszystkim: bądź spójny, trzymaj się faktów i daj rekruterowi powód, aby mógł zakwalifikować Cię do kolejnego etapu. Poniżej dajemy Ci wskazówki, opisując, co najbardziej cenimy, co warunkuje dalsze procesowanie Twojego zgłoszenia oraz na co patrzymy w pierwszej kolejności, mając na uwadze to, że jesteś Juniorem.

Jeśli miałeś szansę pracować już przy projektach komercyjnych - fantastycznie! Jest to dla Ciebie dodatkowy, bardzo mile widziany, punkt. Wykorzystaj ten atut i zawrzyj to w CV. Jednakże pamiętaj, aby zrobić to umiejętnie. Zdajemy sobie sprawę, że projekty objęte są tajemnicą i umowami typu NDA. Jeśli przy takim projekcie pracowałeś, nic nie szkodzi. Ważne jest, abyś opisał, nad jakimi funkcjonalnościami pracowałeś i za co byłeś odpowiedzialny. Fraza “uczestnictwo w projekcie XYZ” niewiele nam mówi. Napisanie kilku linii CSS nie jest równe napisaniu integracji z API jakiegoś zewnętrznego serwisu. Opisz w kilku zdaniach, z jakimi problemami się spotkałeś i jakich technologii użyłeś, aby je rozwiązać. Jeśli masz możliwość i możesz się pochwalić, dołącz do CV linki do tych serwisów i napisz, że zrobiłeś tę fantastyczną nawigację, którą możemy zobaczyć na produkcji!

4. Nie jest wstydem czegoś nie wiedzieć

Każdy z nas popełnia błędy - to coś normalnego. Nie można dać się sparaliżować strachem przed popełnieniem błędu, nawet podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jeżeli nie wiesz czegoś lub nie miałeś okazji z czymś pracować, powiedz o tym i nie udawaj, że wiesz. Naprawdę rekruterzy widzą, kiedy mijasz się z prawdą. Często w procesach rekrutacyjnych udział biorą seniorzy i wyłapanie przez nich błędów technicznych to chwila. Konstruktywna krytyka może okazać się prawdziwą pomocą do lepszego rozwoju. Jak to mówią: "nie myli się ten, który nie robi nic".

5. Zaangażowanie, otwartość i chęć do nauki

Nie patrz tylko na technologię. Szukaj miejsca dla siebie, a więc firmy, która inwestuje w młode talenty. Jeżeli naprawdę zależy Ci na rozwoju i znalezieniu pierwszej pracy, jeśli chcesz pracować z klientami z całego świata, to najlepszym planem jest sprawdzanie wymagań firmy oraz ich stacku technologicznego. Początki zawsze bywają trudne, ale to od Ciebie zależy, z jakiej strony pokażesz się pracodawcy od momentu wysłania swojego CV.

Junior developer - podsumowanie

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zachęcam do lektury tekstu poświęconego temu, o co warto zapytać podczas interview. Znajdziesz tam cenne wskazówki, dzięki którym rozmowa będzie jeszcze bardziej spójna i merytoryczna. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się artykuł o rekrutacji w Droptica, gdzie opisujemy cały proces.