wtyczki do firefoxa usprawniające pracę na komputerze

Dodatki do Firefoxa - zestawienie narzędzi pomocnych w pracy

Przeglądarka internetowa Firefox znajduje się w czołówkach rankingów popularności, zaraz za Google Chrome oraz Operą. Każda z nich ma inne rozwiązania usprawniające pracę lub też umożliwiające jej pełną automatyzację. Jakie narzędzia oferuje Firefox oraz w czym pomagają one użytkownikom?

Rozszerzenia do Firefoxa

Przeglądarka udostępnia swoim użytkownikom sklep Firefox Add-ons, gdzie znajdziemy wiele bezpłatnych dodatków oraz motywów. Dodatki usprawniają naszą pracę, modyfikując oraz personalizując przeglądarkę, poprzez dodanie nowych funkcjonalności, które pomagają w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Rozszerzenia podzielone są na kategorie, dzięki którym w prosty i przejrzysty sposób znajdziemy to, co nas interesuje. Same dodatki są sprawdzane przy wprowadzaniu do sklepu pod kątem popularnych błędów, aby zapobiec utracie bezpieczeństwa. Użycie sklepu Add-ons usprawnia instalację oraz przyszłe aktualizacje pobranych dodatków i motywów, przez co nie musimy się o nic martwić.

Sklep Firefox Add-ons zawiera liczne i przydatne dodatki do tej przeglądarki

 

Spójrzymy na kilka pomocnych dodatków, dostępnych w sklepie Firefox Add-ons.

Clear Cache

Podczas przeglądania strony przeglądarka zapisuje część jej elementów lokalnie na komputerze. Usprawnia to szybkość ładowania stron, które często odwiedzamy, kosztem zapisanych elementów na naszym komputerze. Jest to na ogół przydatne rozwiązanie, lecz co w przypadku procesu tworzenia strony, kiedy są często wprowadzane zmiany, których rezultat chcielibyśmy zobaczyć od razu? Pomocnym narzędziem jest Clear Cache, które umożliwia wyczyszczenie cache w prosty sposób i dalszą pracę nad aplikacją.

Clear Cache, dodatek do Firefoxa, pomaga w łatwy sposób wyczyścić pamięć podręczną

 

Stylebot

Przy codziennym korzystaniu z popularnych stron, możemy trafić na małe problemy, które w prosty sposób można poprawić. Może to być zbyt mała czcionka lub kolor tła, który nam nie pasuje. Z pomocą przychodzi dodatek do Firefoxa Stylebot, który daje możliwość edycji styli strony poprzez prosty i przejrzysty interfejs. Po zapisaniu zmian zmodyfikowane style są zapisywane lokalnie, aby były widoczne przy kolejnym otwarciu strony.

Z dodatkiem do Firefoxa Stylebot możemy edytować style strony

 

HTTPS Everywhere

Tym razem coś dla bezpieczeństwa. Większość stron w sieci posiada certyfikat bezpieczeństwa, który pozwala na szyfrowanie komunikacji z użytkownikiem. Aby skorzystać z takiego rozwiązania, witryna musi go posiadać, a użytkownik potrzebuje uruchomić stronę z użyciem https na początku adresu url. Po udanym szyfrowanym połączeniu, w naszej przeglądarce obok adresu pojawi się kłódka. Cały ten proces możemy zautomatyzować przy pomocy HTTPS Everywhere. Dodatek ten wymusza przekierowania na strony z szyfrowaniem poprzez HTTPS, a proces ten przechodzi całkowicie w tle i o niczym nie musimy pamiętać.

Rozszerzenie HTTPS Everywhere automatycznie włącza szyfrowanie HTTPS na stronach

Źródło: Medium.com

 

Full Web Page Screenshots

W przypadku gdy chcemy zapisać zawartość witryny przy pomocy zrzutu ekranu, musimy ograniczyć się do zawartości, która jest aktualnie widoczna. W takiej sytuacji nierzadko wymagane jest wiele zrzutów ekranów, aby zapisać całą stronę. Jest to długi proces, który można usprawnić poprzez dodatek do Firefox Full Web Page Screenshots. Pozwala on na zapisanie całej strony do pliku graficznego, przy pomocy jednego kliknięcia.

Rozszerzenie do Firefoxa Full Web Page Screenshots pozwala nam na zrobienie pełnego zrzutu ekranu

 

Bitwarden

Bezpieczeństwo w sieci to podstawa, którą łatwo jest zaniedbać. Przechowywanie haseł to obszar, w którym nie trudno o złą decyzję. Może ona skutkować utratą bezpieczeństwa naszych danych. Gdzie można zatem trzymać hasła oraz loginy z wielu stron? Rozwiązaniem tego problemu jest Bitwarden, narzędzie do bezpiecznego przechowywania naszych danych logowania. Poza funkcją zapisywania danych, umożliwia też prostą w użyciu synchronizację tych informacji pomiędzy urządzeniami.

Narzędzie Bitwarden przechowuje dane do logowania, co zapobiega ich utracie

 

automaticDark

Kolejnym przydatnym dodatkiem do Firefoxa jest automaticDark, który zadba o komfort naszych oczu w późniejszych godzinach. Pozwala on na automatyczną zmianę motywu naszej przeglądarki o określonej wcześniej godzinie. Motywy możemy wybierać spośród wielu przykładów dostępnych w sklepie Firefox Add-ons.

automaticDark pozwala ustawić automatyczną zmianę motywu przeglądarki

 

Firefox Themes - bogata baza motywów

W momencie gdy mamy już wszystkie potrzebne dodatki, możemy spersonalizować wygląd naszej przeglądarki. Pozwalają na to motywy, które zmieniają kolory oraz tła Firefoxa, według naszych upodobań. Podobnie jak w przypadku dodatków, znajdziemy je w sklepie oferowanym przez Firefox. Motywy podzielone są na kategorie, co ułatwia wybranie odpowiedniego dla nas wyglądu. Znajduje się tam wiele gotowych rozwiązań dla każdego - dla fanów ciemnego widoku (motyw Dark space) i dla zwolenników bardziej abstrakcyjnych motywów (Purple Circuit Board).

W sklepie Firefox add-ons można znaleźć różnorodne motywy do spersonalizowania wygladu przeglądarki

 

Dodatki do Firefoxa - podsumowanie

Przeglądarki nie oferują wielu przydatnych rozwiązań automatycznie, wymagane są do tego dodatki, które każdy z nas może wybrać pod własne potrzeby. Rozszerzenia sprawiają, że nasza praca staje się łatwiejsza i prostsza. Miłym dodatkiem w pracy z Firefoxem są motywy, które wprowadzają więcej personalizacji w wyglądzie przeglądarki.

Jest wiele narzędzi, które ułatwiają codzinną pracę. Sprawdź, jaki hardware i software pomaga nam w wykonywaniu naszych obowiązków.