PHP i IDE

Jakie są najlepsze edytory i IDE dla PHP i jak dokonać wyboru?

W pracy programisty ważne jest sprawne pisanie dobrej jakości kodu. Możemy tego wszystkiego pilnować sami albo wykorzystywać narzędzia, które ułatwiają i przyspieszają naszą pracę. Na rynku istnieje bardzo dużo rozwiązań, dlatego postanowiliśmy ułatwić Ci wybór i podpowiedzieć, na co zwracać uwagę szukając tego typu oprogramowania i jakimi konkretnie systemami warto się zainteresować.

PHP IDE a edytor – jaka jest różnica?

IDE (integrated development environment - zintegrowane środowisko programistyczne) to oprogramowanie, które łączy wiele funkcjonalności w jednym. Dzięki temu mamy pod ręką edytor kodu, narzędzia sprawdzające jego poprawność czy debugger.

Sam edytor kodu jest zwykłym „notatnikiem”, rozszerzonym o kolorowanie składni. To narzędzie jest przydatne do edycji pojedynczych plików i pisania prostych skryptów. Natomiast zintegrowane środowisko programistyczne jest o wiele bardziej zaawansowane i przeznaczone do większych projektów. Warto też dodać, że z reguły IDE jest oprogramowaniem, które wymaga od komputera więcej mocy obliczeniowej niż edytor.

Jak wybrać najlepsze IDE dla PHP oraz edytor?

Głównym czynnikiem wyboru powinna być popularność, a co za nią idzie liczba osób, które używają dane narzędzie. Jeśli z konkretnego oprogramowania korzysta dużo użytkowników, mamy większe szanse na to, że jego twórcy będą wypuszczać regularne aktualizacje oraz nowe funkcjonalności. Popularność można łatwo sprawdzić wpisując nazwę narzędzia chociażby w wyszukiwarkę YouTube. Sortując po dacie dodania, możemy sprawdzić, jak często są publikowane materiały na temat danego narzędzia. Im jest ich więcej, tym bardziej możemy liczyć na to, że gdy pojawi się jakiś problem lub pytanie, znajdziemy na nie rozwiązanie (sporo też mówi liczba wyświetleń danego filmu).

Warto też zwrócić uwagę na rozwiązania, które dają możliwość instalacji rozszerzeń w celu zwiększenia funkcjonalności. Mówimy tutaj o dodatkach ułatwiających pracę z danym frameworkiem (np. tworzenie projektu za pomocą kreatora), dodających lub ulepszających debugowanie czy sprawdzających jakość (zgodność z standardami) naszego kodu. Ważnym czynnikiem jest też stabilność oraz prędkość działania. Zależy nam na tym, aby narzędzie, którego używamy, nie spowalniało naszej pracy, a ją ułatwiało.

Najlepsze darmowe IDE dla PHP

Darmowe rozwiązania są idealne na początku naszej programistycznej przygody. Popularność języka PHP sprawiła, że mamy do wyboru sporo darmowego oprogramowania, które oferuje mnóstwo funkcjonalności i nie będzie nas ograniczać nawet przy większych projektach. Darmowe IDE są często open source’owe, co dla niektórych może być ich dużą zaletą. Niestety może to też przełożyć się na rzadsze aktualizacje i wsparcie tylko od społeczności, która używa danego narzędzia. Nie możemy tutaj liczyć na szybką pomoc od twórcy oprogramowania, który ma od tego dedykowany dział w swojej firmie.

Istnieje też część oprogramowania, która jest darmowa tylko dla użytku prywatnego lub posiada ograniczenia, które znikają po wykupieniu pełnej wersji. Należy o tym pamiętać, jeśli zamierzamy realizować projekty, na których będziemy zarabiać.

Apache NetBeans

Jest to darmowe IDE typu open source, dostępne dla wszystkich systemów operacyjnych - Windows, Mac OSX oraz Linux. Narzędzie to zostało stworzone w Javie i pozwala na edycję kodu Java, PHP, HTML, CSS, a także JavaScript. Możemy rozszerzyć funkcjonalność Apache NetBeans instalując wtyczki. Nie ma ich zbyt wiele, ale możemy znaleźć coś prostego, takiego jak funkcja autozapisu, czy bardziej złożone rozszerzenia, które dodają nam np. edytor plików CSV. NetBeans ma wbudowaną obsługę xDebug (narzędzie do debugowania projektu) oraz PHP_CodeSniffer (narzędzie do sprawdzania naszego kodu pod względem zgodności ze standardami kodowania). Zaletami tego rozwiązania są regularne aktualizacje i stosunkowo prosty interfejs, co czyni go dobrym wyborem dla początkujących. Z minusów trzeba wymienić długi czas uruchamiania oraz zasobożerność w przypadku większych projektów.

Apache NetBeans, darmowe IDE dla PHP, charakteryzuje się prostym interfejsem

 

Eclipse

Tak jak poprzednie zintegrowane środowisko programistyczne, Eclipse również jest open source’owym narzędziem. Pozwala na tworzenie kodu w wielu językach w tym w C, C++, Javie oraz oczywiście w PHP. To IDE uruchomimy na wszystkich trzech popularnych systemach operacyjnych. Dobrze radzi sobie nawet z dużymi projektami i posiada bardzo rozszerzoną konfigurację, co pozwoli na dopasowanie go do swoich potrzeb.

Eclipse ma podstawowe funkcje takie jak autouzupełnianie czy debugowanie. Na ten moment nie jest w stanie współpracować z PHP_CodeSnifferem. Ten wymaga zainstalowania dodatkowego pluginu, który nie jest już dostępny. Innym minusem jest to, że Eclipse potrafi działać wolno ze względu na słabe zarządzanie pamięcią.

Wygląd open source'owego zintegrowanego środowiska programistycznego Eclipse

 

Warto wspomnieć też o CodeLobster IDE. W swojej darmowej odsłonie jest ono całkiem przyjemnym narzędziem. Niestety wiele funkcji, które mogą okazać się przydatne (np. obsługa systemów kontroli wersji, formatowanie kodu, obsługa połączeń FTP/SFTP czy wsparcie dla popularnych CMS-ów) są zarezerwowane dla jego płatnego odpowiednika.

Płatne IDE dla PHP - PhpStorm

W tej kategorii zintegrowanych środowisk programistycznych króluje PhpStorm. Ten system został stworzony z myślą o edycji kodu PHP. Jest przeznaczony dla profesjonalistów, lecz odnajdą się w nim nawet początkujący programiści. Bardzo ułatwia oraz przyspiesza pracę poprzez wbudowaną integrację z popularnymi frameworkami oraz systemami CMS, w tym z Drupalem. Posiada też autouzupełnianie kodu, wbudowaną refaktoryzację i automatyczne tworzenie komentarzy. Implementuje również całą masę narzędzi do sprawdzania jakości kodu. Niedawno JetBrains dodało też nową funkcję nazwaną Code With Me, która pozwala na tworzenie oprogramowania oraz debugowania go zdalnie razem z zespołem. Właśnie to IDE używamy w Droptica.

Produkt ten niestety nie jest tani. Koszt licencji ważnej rok wynosi 89 euro na start i spada po 2 latach do 53 euro. Mimo ogromu zalet, wadą PhpStorma są wymagania względem naszego komputera. JetBrains zaleca 8GB ram, wielordzeniowy procesor oraz szybki dysk SSD. Lecz nawet na dobrym sprzęcie, indeksowanie dużego projektu potrafi zająć chwilę, a wentylatory w naszym komputerze mogą wejść na wysokie obroty.

Interfejs PHPStorm, programu, który dominuje na rynku płatnych IDE dla PHP

 

Najlepszy darmowy edytor dla PHP

W tej kategorii najlepszym narzędziem według nas jest Visual Studio Code. Jest to open source’owy edytor kodu, rozwijany przez Microsoft. Największymi zaletami tego rozwiązania są popularność i uniwersalność. Jego użytkownicy tworzą niezliczone ilości rozszerzeń, co czyni go edytorem do każdego rodzaju plików, nawet tych dużych (plik 4GB udało mi się otworzyć w nieco ponad 50 sekund). Możemy też pisać w dowolnym wybranym przez nas języku. Dodatkowo warto wspomnieć o bardzo dobrej integracji z WSL (Windows Subsystem for Linux). Korzystając z dostępnych wtyczek, VS Code może (po odpowiedniej konfiguracji) dorównywać funkcjonalnościami (sprawdzanie jakości kodu, autouzupełnianie, debugowanie itd.) niektórym IDE.

Dużą zaletą VSCode jest jego ekosystem. Narzędzie tworzone jest przez Microsoft, który od 2018 roku jest właścicielem GitHuba. Będąc na stronie jakiegokolwiek repozytorium na GitHubie, np. Droopler, możemy kliknąć kropkę i uruchomić VSCode w przeglądarce, aby łatwiej przeglądać kod. Niestety perfekcyjne skonfigurowanie tego oprogramowania jest trudne i wymaga dużo czasu. Warto jednak dać mu szansę.

Wnętrze darmowego edytora dla PHP - Visual Studio Code

 

Płatny edytor dla PHP

Istnieją na rynku także płatne edytory kodu. Sztandarowym przykładem jest Sublime Text. Jest on bardziej zamiennikiem do prostych edytorów tekstu. Uruchamia się bardzo szybko, przez co jest idealny do szybkich zmian w pojedynczych plikach. Posiada również kolorowanie składni dla ogromnej ilości typów plików. Można do niego zainstalować wiele rozszerzeń, zaczynając od różnych motywów, a kończąc na debuggerach. Możemy w nim korzystać z xDebug czy CodeSniffera, ale ich konfiguracja jest bardziej skomplikowana niż w innych rozwiązaniach. Licencja na Sublime Text kosztuje $99. Warto dodać, że te same funkcje, które posiada ten edytor, ma też Visual Studio Code. Przewagą Sublime jest natomiast czas uruchamiania, dzieje się to niemalże natychmiast, podczas gdy drugie narzędzie potrzebuje 1-2 s.

Interfejs płatnego edytora dla PHP - Sublime Text

 

Najlepsze edytory i IDE dla PHP - podsumowanie

Na rynku mamy mnóstwo rozwiązań i każde z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, polecamy kierowanie się w stronę edytorów tekstu np. VS Code. Pozwoli Ci to się skupić na samej nauce programowania w PHP, a nie na walce z softwarem. Jeśli natomiast zamierzasz zajmować się programowaniem (np. developmentem w Drupalu) na poziomie profesjonalnym, dobre IDE jest czymś obowiązkowym. Jednak każdy ma swoje upodobania, więc warto spróbować kilku rozwiązań i znaleźć to, które jest dla Ciebie najwygodniejsze. W końcu będziesz spędzać z nim mnóstwo czasu.