Onboarding pracownika w Droptica
Onboarding - słowo, które słyszymy ostatnio bardzo często. Co tak naprawdę oznacza, a co ważniejsze, jak wygląda od strony praktycznej?
Co to jest onboarding?
Proces Onboardingu w Droptica to wszystkie działania następujące po pozytywnym ukończeniu procesu rekrutacji, o którym dowiecie się więcej z tego artykułu oraz po dołączeniu do #DropticaTeam.
Czym właściwie jest Onboarding i skąd się wziął? Otóż, najprościej mówiąc, są to działania, których celem jest wprowadzenie nowego pracownika w najważniejsze zagadnienia dotyczące charakteru i funkcjonowania organizacji, a co za tym idzie – to również skupienie się na przekazaniu w przyjazny sposób wiedzy i umiejętności, które pozwolą nowo zatrudnionej osobie na integrację z otoczeniem. Aby taki proces przebiegał sprawnie i spełniał swoje funkcje wymaga zaangażowania wielu osób: od osób technicznych, poprzez dział HR, project managerów, aż po nowego członka zespołu. Jak to dokładnie wygląda w Droptica?
Oferta współpracy
Kandydat otrzymuje od nas mailowo ofertę współpracy z dokładnie opisanymi warunkami, możliwością wyboru najlepszej dla siebie opcji zatrudnienia oraz danymi do kontaktu w razie potrzeby, bo kto pyta, nie błądzi, prawda? Właśnie w tym momencie to Droptica, a nie kandydat jest pod lupą. Często pojawia się wiele pytań, na które staramy się jak najprędzej i rzetelnie odpowiedzieć. Gdy już zdamy ten egzamin, ustalamy szczegóły i kiedy dostaniemy pozytywną odpowiedź, dopinamy formalności pozostając w kontakcie.
Praca zdalna, hybrydowa, a może z biura…
Wszystko zależy od Ciebie. Droptica zatrudnia osoby z całej Polski. Niezależnie od stanowiska zapewniamy swobodę wyboru formy pracy. Mamy biura w czterech miastach: Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie i Toruniu, do których codziennie chodzą nasi pracownicy. Jeśli mieszkasz w jednym z nich, możesz pracować z domu codziennie lub przyjść do biura, kiedy akurat będziesz mieć na to ochotę.
Przed rozpoczęciem pracy: sprzęt, starter, integracja
Dbając o zaopatrzenie naszych nowych pracowników oraz ich komfort, przed rozpoczęciem dnia pracy kontaktujemy się z nową osobą w celu dobrania odpowiedniego sprzętu i ustalenia terminu dostawy. Każdy nowy pracownik otrzymuje od nas:
1. Laptop: szczegółowe informacje o sprzęcie na jakim pracujemy znajdziecie w tym artykule.
2. Jeden duży monitor lub dwa małe: tutaj dajemy do wyboru kilka możliwości:
- 1 szt: Xiaomi mi Curved
Źródło: x-kom.pl
- 1 szt: IIYAMA 34”
Źródło: iiyama.com
- 2 szt: Dell P2419H
Źródło: dell.com
3. Słuchawki: Logitech G332
Źródło: logitechg.com
4. Zestaw klawiatura i myszka: Dell KM717
Żródło: dell.com
5. Stacja dokująca: dążymy do tego, aby do komputera podłączony był tylko jeden kabel, co umożliwia szybkie i bezproblemowe podłączenie/odłączenie sprzętu. Przykładem jest stacja TB-16 (albo inne dedykowane do danego modelu laptopa dell).
Źródło: dell.com
6. Każdy nasz nowy pracownik pierwszego dnia otrzymuje również spersonalizowany starter/prezent powitalny. Znajduje się w nim kilka gadżetów, które z pewnością przydadzą się w pracy, jak i poza nią. Nie możemy zdradzić za wiele, żeby nie zepsuć niespodzianki!
Ponadto, raz na kilka tygodni urządzamy firmowe integracje i w przypadku, gdy któraś z nich wypada tuż przed rozpoczęciem pracy, wyślemy zaproszenie, abyś już mógł/mogła poznać część z nas i czuć się swobodniej pierwszego dnia!
Welcome Day
Pierwszy dzień wcale nie musi być stresujący, ale z pewnością będzie pełen (dobrych) wrażeń. W Droptica mamy ujednolicony system Onboardingu pierwszego dnia, dlatego niezależnie od tego, czy dołącza do nas nowy Developer, Web UI/UX Designer, czy Project Manager, ma to być dzień przyjemny, ale treściwy. I aby ten dzień był spokojny, a wiedza, którą nabędziesz była przekazana właściwie, trzymamy się zasady: od ogółu do szczegółu. Czego się spodziewać:
1. Poranne spotkanie z Agatą (HR), która przedstawi zasady oraz benefity obowiązujące w naszej firmie. Wytłumaczy Ci również podstawy funkcjonowania Jiry, Slacka, Intranetu i Documentera.
2. Spotkanie z Project Managerem, który objaśni typy oraz standardy realizowanych projektów. Nasz PM przybliży także obsługę narzędzia Jira.
3. Spotkanie z Trenerem to spotkanie przeznaczone szczególnie dla programistów. Trener wyjaśnia przebieg treningu oraz jego cel.
4. Prezentacja powitalna z naszym CEO Grzegorzem Bartmanem. Każdy pracownik jest dla nas ważny i chcemy, aby miał tego świadomość już od pierwszego dnia. Welcome Day kończymy spotkaniem z szefem, który opowie Ci o celach i perspektywach firmy oraz odpowie na Twoje pytania.
Trening developerski dla Juniorów
Trening developerski dla Juniorów w Droptica trwa 3 miesiące, czyli jest równoznaczny z okresem próbnym. Jaki jest cel takiego treningu? Otóż ma za zadanie kompleksowo przygotować developera do pracy na projektach klienckich. Prowadzimy go w SCRUM-ie: zadania oszacowane są w story pointach, mamy spotkania daily, demo i podsumowanie (retrospektywę). Dzięki tak skonstruowanemu procesowi developer od samego startu wdraża się w nasz tryb pracy - przemycamy mu narzędzia i metody, które stosujemy na co dzień. Developer przez cały czas jest pod opieką trenera, który wspiera go merytorycznie, a także Project Managera, który rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące organizacji pracy jak i samego treningu. W trakcie procesu treningowego zbieramy feedback od nowych developerów i stale ulepszamy zadania. W 10 tygodniu treningu stery przejmuje nowy członek zespołu i samodzielnie realizuje tygodniowe zadanie treningowe. Następnie następuje podsumowanie wrażeń oraz punktacji, które zbierane są od obserwatorów realizowanego zadania.
Czy to już koniec... Onboardingu?
Po kilku dniach od zakończenia zadania treningowego młody developer dostaje feedback i odbywa rozmowę F2F z trenerem, który informuje go o wyniku. To tutaj, w momencie uzyskania przez developera pozytywnej oceny ze zrealizowanego zadania jak i całego procesu treningowego następuje koniec procesu onboardingowego.
Podsumowanie
Onboarding jest kluczowym procesem adaptacji pracownika w firmie. Przygotowanie dobrego i uniwersalnego procesu Onboardingowego wymaga wiele pracy, wiedzy i doświadczenia. Wypracowany przez nas system jest wciąż aktualizowany i dostosowywany do zmian następujących w naszej firmie, ale także poza nią. Technologia idzie do przodu, a my razem z nią. Zależy nam, aby nasi przyszli pracownicy również mieli taką możliwość.