Jak wygląda proces onboardingu w Droptica

Onboarding pracownika w Droptica

Onboarding - słowo, które słyszymy ostatnio bardzo często. Co tak naprawdę oznacza, a co ważniejsze, jak wygląda od strony praktycznej?

Co to jest onboarding?

Proces Onboardingu w Droptica to wszystkie działania następujące po pozytywnym ukończeniu procesu rekrutacji, o którym dowiecie się więcej z tego artykułu oraz po dołączeniu do #DropticaTeam.

Czym właściwie jest Onboarding i skąd się wziął? Otóż, najprościej mówiąc, są to działania, których celem jest wprowadzenie nowego pracownika w najważniejsze zagadnienia dotyczące charakteru i funkcjonowania organizacji, a co za tym idzie – to również skupienie się na przekazaniu w przyjazny sposób wiedzy i umiejętności, które pozwolą nowo zatrudnionej osobie na integrację z otoczeniem. Aby taki proces przebiegał sprawnie i spełniał swoje funkcje wymaga zaangażowania wielu osób: od osób technicznych, poprzez dział HR, project managerów, aż po nowego członka zespołu. Jak to dokładnie wygląda w Droptica?

Oferta współpracy

Kandydat otrzymuje od nas mailowo ofertę współpracy z dokładnie opisanymi warunkami, możliwością wyboru najlepszej dla siebie opcji zatrudnienia oraz danymi do kontaktu w razie potrzeby, bo kto pyta, nie błądzi, prawda? Właśnie w tym momencie to Droptica, a nie kandydat jest pod lupą. Często pojawia się wiele pytań, na które staramy się jak najprędzej i rzetelnie odpowiedzieć. Gdy już zdamy ten egzamin, ustalamy szczegóły i kiedy dostaniemy pozytywną odpowiedź, dopinamy formalności pozostając w kontakcie.

Praca zdalna, hybrydowa, a może z biura…

Wszystko zależy od Ciebie. Droptica zatrudnia osoby z całej Polski. Niezależnie od stanowiska zapewniamy swobodę wyboru formy pracy. Mamy biura w czterech miastach: Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie i Toruniu, do których codziennie chodzą nasi pracownicy. Jeśli mieszkasz w jednym z nich, możesz pracować z domu codziennie lub przyjść do biura, kiedy akurat będziesz mieć na to ochotę.

Przed rozpoczęciem pracy: sprzęt, starter, integracja

Dbając o zaopatrzenie naszych nowych pracowników oraz ich komfort, przed rozpoczęciem dnia pracy kontaktujemy się z nową osobą w celu dobrania odpowiedniego sprzętu i ustalenia terminu dostawy. Każdy nowy pracownik otrzymuje od nas:

1. Laptop: szczegółowe informacje o sprzęcie na jakim pracujemy znajdziecie w tym artykule.

2. Jeden duży monitor lub dwa małe: tutaj dajemy do wyboru kilka możliwości:

  • 1 szt: Xiaomi mi Curved
Monitor Xiaomi zakrzywiony - do pracy w Droptica

Źródło: x-kom.pl

  • 1 szt: IIYAMA 34”
Monitor IIyamaoferowany pracownikom Droptica

Źródło: iiyama.com

  • 2 szt: Dell P2419H
Monitor Dell oferowany pracownikom Droptica

Źródło: dell.com

3. Słuchawki: Logitech G332

Słuchawki dla pracowników Droptica

Źródło: logitechg.com

4. Zestaw klawiatura i myszka: Dell KM717

Zestaw: klawiatura z myszką dla pracowników Droptica

Żródło: dell.com

5. Stacja dokująca: dążymy do tego, aby do komputera podłączony był tylko jeden kabel, co umożliwia szybkie i bezproblemowe podłączenie/odłączenie sprzętu. Przykładem jest stacja TB-16 (albo inne dedykowane do danego modelu laptopa dell).

Zdjęcie stacji dokującej używanej w Droptica

Źródło: dell.com

6. Każdy nasz nowy pracownik pierwszego dnia otrzymuje również spersonalizowany starter/prezent powitalny. Znajduje się w nim kilka gadżetów, które z pewnością przydadzą się w pracy, jak i poza nią. Nie możemy zdradzić za wiele, żeby nie zepsuć niespodzianki!

Ponadto, raz na kilka tygodni urządzamy firmowe integracje i  w przypadku, gdy któraś z nich wypada tuż przed rozpoczęciem pracy, wyślemy zaproszenie, abyś już mógł/mogła poznać część z nas i czuć się swobodniej pierwszego dnia!

Welcome Day

Pierwszy dzień wcale nie musi być stresujący, ale z pewnością będzie pełen (dobrych) wrażeń. W Droptica mamy ujednolicony system Onboardingu pierwszego dnia, dlatego niezależnie od tego, czy dołącza do nas nowy Developer, Web UI/UX Designer, czy Project Manager, ma to być dzień przyjemny, ale treściwy. I aby ten dzień był spokojny, a wiedza, którą nabędziesz była przekazana właściwie, trzymamy się zasady: od ogółu do szczegółu. Czego się spodziewać:

1. Poranne spotkanie z Agatą (HR), która przedstawi zasady oraz benefity obowiązujące w naszej firmie. Wytłumaczy Ci również podstawy funkcjonowania Jiry, Slacka, Intranetu i Documentera.

2. Spotkanie z Project Managerem, który objaśni typy oraz standardy realizowanych projektów. Nasz PM przybliży także obsługę narzędzia Jira.

3. Spotkanie z Trenerem to spotkanie przeznaczone szczególnie dla programistów. Trener wyjaśnia przebieg treningu oraz jego cel.

4. Prezentacja powitalna z naszym CEO Grzegorzem Bartmanem. Każdy pracownik jest dla nas ważny i chcemy, aby miał tego świadomość już od pierwszego dnia. Welcome Day kończymy spotkaniem z szefem, który opowie Ci o celach i perspektywach firmy oraz odpowie na Twoje pytania.

Trening developerski dla Juniorów

Trening developerski dla Juniorów w Droptica trwa 3 miesiące, czyli jest równoznaczny z okresem próbnym. Jaki jest cel takiego treningu? Otóż ma za zadanie kompleksowo przygotować developera do pracy na projektach klienckich. Prowadzimy go w SCRUM-ie: zadania oszacowane są w story pointach, mamy spotkania daily, demo i podsumowanie (retrospektywę). Dzięki tak skonstruowanemu procesowi developer od samego startu wdraża się w nasz tryb pracy - przemycamy mu narzędzia i metody, które stosujemy na co dzień. Developer przez cały czas jest pod opieką trenera, który wspiera go merytorycznie, a także Project Managera, który rozwieje wszystkie wątpliwości dotyczące organizacji pracy jak i samego treningu. W trakcie procesu treningowego zbieramy feedback od nowych developerów i stale ulepszamy zadania. W 10 tygodniu treningu stery przejmuje nowy członek zespołu i samodzielnie realizuje tygodniowe zadanie treningowe. Następnie następuje podsumowanie wrażeń oraz punktacji, które zbierane są od obserwatorów realizowanego zadania.

Wypowiedź Hanny Sołoduch - Project Managera o treningach w Droptica

Czy to już koniec... Onboardingu?

Po kilku dniach od zakończenia zadania treningowego młody developer dostaje feedback i odbywa rozmowę F2F z trenerem, który informuje go o wyniku. To tutaj, w momencie uzyskania przez developera pozytywnej oceny ze zrealizowanego zadania jak i całego procesu treningowego następuje koniec procesu onboardingowego.

 

Junior developer wypowiada się o procesie onboardingu w Droptica

Podsumowanie

Onboarding jest kluczowym procesem adaptacji pracownika w firmie. Przygotowanie dobrego i uniwersalnego procesu Onboardingowego wymaga wiele pracy, wiedzy i doświadczenia. Wypracowany przez nas system jest wciąż aktualizowany i dostosowywany do zmian następujących w naszej firmie, ale także poza nią. Technologia idzie do przodu, a my razem z nią. Zależy nam, aby nasi przyszli pracownicy również mieli taką możliwość.