Przydatne wtyczki i rozszerzenia do Chrome

Przydatne rozszerzenia i wtyczki do Chrome, które używamy na co dzień

W codziennej pracy przy komputerze przeglądarki internetowe są niezbędnymi narzędziami, a jedną z najpopularniejszych z nich jest Chrome. Dzięki swojej popularności, posiada duże wsparcie społeczności oraz firm, które prześcigają się w dodawaniu rozwiązań ułatwiających pracę. Dodatki do przeglądarki usprawniają lub automatyzują wiele czynności, są dostępne w formie rozszerzeń lub wtyczek, łatwych w użyciu i instalacji.

Rozszerzenia a wtyczki do Chrome

Zarówno rozszerzenia jak i wtyczki umożliwiają sprawną pracę w przeglądarce. Co w takim razie odróżnia te narzędzia? Rozszerzenia są dodatkami ingerującymi w przeglądarkę, pozwalającymi deweloperom na większy wpływ na zachowanie aplikacji. Zostały wycofane z Chrome ze względów bezpieczeństwa oraz wyparte przez aplikacje Chrome. Jednym z najpopularniejszych przykładów rozszerzenia był Adobe Flash Player. Natomiast wtyczki są dodatkami, które ingerują w strony, ich wygląd, ustawienia lub wygląd przeglądarki. W przeszłości występowały w dwóch wariantach - płatnych oraz bezpłatnych. Jednak płatne dodatki zostały wycofane z oficjalnego sklepu Chrome na rzecz bezpłatnych.

Chrome Web Store

Przy dużej popularności rośnie liczba dostępnych dodatków oraz wsparcie użytkowników. Chrome Web Store rozwiązuje problem szukania gotowych rozwiązań. Pozwala na znalezienie dodatków, aplikacji oraz motywów przeglądarki, podzielonych według kategorii i popularności. Sam market zwiększa bezpieczeństwo poprzez weryfikację dodawanego kodu i deweloperów, umożliwia również regularne aktualizacje dodatków oraz zarządzanie nimi.

Zobaczmy, jakie przydatne dodatki możemy znaleźć w Chrome Web Store.

Classic Cache Killer

Przy codziennym użytkowaniu przeglądarki, zapisuje ona pewne informację o witrynie. Dzięki temu przyśpiesza to ładowanie stron, poprzez przechowywanie zasobów strony na komputerze. W pracy dewelopera jest to nie zawsze pożądane działanie. Na etapie tworzenia aplikacji dodawane jest wiele zmian, które nie powinny być przechowywane przez przeglądarkę za każdym razem. W zarządzaniu cachem (czyli pamięcią podręczną) pomaga wtyczka Classic Cache Killer. Wymusza ona wyczyszczenie przechowywanych zasobów strony przed jej załadowaniem.

Rozszerzenie do Chrome Classic Cache Killer czyści pamięć podręczną witryny przed jej załadowaniem

 

PerfectPixel by WellDoneCode

Podczas tworzenie frontendu aplikacji, nie zawsze łatwo jest odwzorować wygląd z designu na naszej stronie. Proces ten może zająć wiele czasu, lecz nie zawsze doprowadzi wygląd aplikacji do docelowego. PerfectPixel daje możliwość stworzenia maski z grafiki na stronie w przeglądarce. Dzięki prostemu menu wtyczki, możemy dodać wiele warstw, które pozwolą na porównanie wyglądu z zaprojektowanym designem.

PerfectPixel, rozszerzenie do Chrome, umożlwia porównianie wyglądu strony z przygotowanym designem

 

GoFullPage - Full Page Screen Capture

Nieraz pojawia się potrzeba zrobienia zrzutów ekranu całej strony. Lecz co zrobić w przypadku, gdy nie mieści się ona w widoku ekranu? Można wykonać wiele pojedynczych zrzutów ekranu, a następnie połączyć je w edytorze graficznym. Proces ten jest jednak czasochłonny, więc z pomocą przychodzi wtyczka GoFullPage. Umożliwia automatyczne przewijanie strony, zrobienie pojedynczego zrzutu ekranu całej strony i przycięcie go.

Wtyczka do Chrome GoFullPage pozwala na zrobienie zrzutu ekranu całej strony

 

Screencastify- Screen Video Recorder

Poprzednia wtyczka umożliwia tworzenie zrzutów ekranu, a co w przypadku nagrywania ekranu, w celu zachowania pewnych akcji lub zdarzeń? Taką możliwość daje wtyczka Screencastify, która po stworzeniu konta przechowuje zrobione już nagrania i umożliwia ich udostępnienie. Źródłem nagrania może być cały ekran, zakładka lub kamera. Po zapisaniu pliku wtyczka umożliwia prostą edycję wideo.

Używając wtyczki Screencastify można nagrać akcje w zakładce, na całym ekranie lub w kamerze

 

ColorZilla

Podczas procesu developmentu przydatną informacją są kolory poszczególnych elementów lub tekstu. Takie dane sprawdzimy przy pomocy dodatku ColorZilla, który daje nam możliwość wybrania dowolnego miejsca na stronie i podejrzenie jego koloru.

ColorZilla, dodatek do Chrome, pozwala sprawdzić kolory poszczególnych elementów strony

 

Google Keep Chrome Extension

Podczas codziennych zadań przydatne jest zapisywanie informacji potrzebnych w przyszłości. Ułatwia to wtyczka Google Keep do szybkiego dodawania notatek oraz zapisywania tekstu prosto z przeglądanej strony do notatki na koncie Google. Notatki są automatycznie synchronizowane z naszym kontem i dostępne na innych urządzeniach.

Rozszerzenie Google Keep umożliwia rozbienie notatek prosto z okna przeglądarki

 

Przydatne wtyczki do Chrome - podsumowanie

Poprzez lata rola i możliwości przeglądarek oraz usprawnień oferowanych w formie wtyczek zmieniały się. Oferowane wtyczki w znaczącym stopniu ułatwiają codzienne czynności oraz dają liczne możliwości. Dzięki dużemu wsparciu każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie. Natomiast sprawdzone źródła dodatków pozwalają na ich bezpieczne wykorzystanie.

Interesuje Cię temat narzędzi? Zobacz, z jakiego hardware i software korzystamy w codziennej pracy.