informacja zwrotna w procesie rekrutacji

Czym jest informacja zwrotna po rozmowie kwalifikacyjnej i co oznacza?

W każdej firmie specjalistom do spraw rekrutacji zdarza się raz na jakiś czas odrzucić czyjąś kandydaturę. O ile sam fakt odrzucenia może być rozczarowujący, informacja zwrotna od rekruterów może okazać się przydatna. Tłumaczymy, dlaczego feedback w procesie rekrutacji jest ważny i dlaczego warto poddać go uważnej analizie.

Co to jest feedback od rekrutera?

Niezależnie od tego, jaką decyzję na temat zatrudnienia podejmują rekruterzy, współczesnym standardem jest udzielanie feedbacku po rozmowie rekrutacyjnej każdemu kandydatowi, który wyraził zainteresowanie posadą, przesyłając swoją aplikację.

Informacja zwrotna, którą możesz otrzymać od rekrutera, może być pozytywna (propozycja współpracy) lub negatywna (odrzucenie kandydatury), czyli może dotyczyć Twoich mocnych lub słabszych stron. Pozytywny feedback pozwala rekruterom zaznaczyć, co uważają za atuty kandydata, a negatywny dotyczy aspektów, nad którymi warto popracować. Taki komentarz to dodatkowy element, który rekruter może, lecz nie musi, dodać do informacji o odrzuceniu kandydatury danej osoby. Jeżeli wiadomość zwrotna od rekrutera nie jest dla Ciebie wystarczająco zrozumiała, nie wahaj się poprosić o doprecyzowanie i wyjaśnienie powodów odrzucenia Twojej kandydatury (zwłaszcza, jeśli została ona odrzucona w końcowych etapach procesu rekrutacyjnego na dane stanowisko). Czasami poprawy wymagają tylko drobne kwestie.

Czy negatywna odpowiedź po rozmowie kwalifikacyjnej ma jakieś zalety?

Rekruter wykazuje się profesjonalizmem udzielając Ci feedbacku po rozmowie, dlatego postaraj się z równym profesjonalizmem przyjąć krytykę i wykorzystać ją dla własnego rozwoju. Szczera, negatywna informacja zwrotna może być bardziej wartościowa niż ta pozytywna, ponieważ wskaże Ci Twoje słabe strony. To właśnie na nich należy się skupić, aby w przyszłości zrobić lepsze wrażenie na rekruterach.

Poprawnie sformułowana negatywna odpowiedź zwrotna motywuje do rozwoju. Ponadto, jeżeli jest konkretna, od razu pomaga Ci sformułować odpowiednie cele (np. nauczenie się nowego języka programowania, zwiększenie swojej wiedzy na dany temat, praca nad trzymaniem nerwów na wodzy podczas rozmowy). Warto zapisywać sobie uwagi rekruterów na Twój temat i wracać do nich, podejmując decyzję o udziale w kolejnym procesie rekrutacyjnym.

Czego może dotyczyć informacja zwrotna po rozmowie kwalifikacyjnej w firmie IT?

Podobnie jak w innych branżach, feedback może dotyczyć umiejętności miękkich (społecznych) i twardych (specjalistycznych) kandydata. Ponadto rekruterzy mogą odnieść się do Twojego portfolio, CV i zadań wykonywanych w trakcie procesu rekrutacyjnego. Przykładowo mogą zwrócić Ci uwagę, że Twoje CV wymaga korekty lub że brakuje w nim niezbędnych informacji.

Jest duża szansa, że otrzymasz informację na temat tego, czym pozytywnie udało Ci się zaskoczyć potencjalnego pracodawcę i rekruterów podczas rozmowy lub zadań próbnych. Dobre wrażenie może zrobić szybkie oddanie aplikacji, którą trzeba było przygotować w ramach procesu rekrutacyjnego lub skrupulatna analiza i poprawienie kodu, zgodnie z najnowszymi dobrymi praktykami. Rekruterzy mogą też zwrócić uwagę na Twoją charyzmę, umiejętność zarządzania czasem itp. Takie informacje także warto zapamiętać, żeby wiedzieć, jakie zachowania warto powtórzyć się podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.

W negatywnej informacji zwrotnej po rozmowie kwalifikacyjnej rekruterzy mogą zwrócić uwagę na nieodpowiednie lub zbyt małe kwalifikacje i umiejętności, np. brak znajomości konkretnych języków programowania, frameworków czy narzędzi, ale także na nerwowość lub chaotyczną wypowiedź. Biegła znajomość określonych narzędzi może być szczególnie ważna dla pracodawcy, jeżeli w danej firmie cała praca jest zorganizowana wokół konkretnych aplikacji.

Negatywny feedback może też nawiązywać do oczekiwań potencjalnego pracownika. Mowa tu o preferencjach kandydata dotyczących wynagrodzenia, czasu pracy, formy pracy (zdalna, stacjonarna, hybrydowa). Nie pomoże to co prawda w rozwijaniu konkretnych umiejętności danej osoby, ale może ułatwić jej odnalezienie się na rynku pracy i lepsze poznanie warunków zatrudnienia na konkretnym stanowisku, a także oczekiwań firm z danej branży. Możesz się dowiedzieć przykładowo, że średnia kwota wynagrodzenia dla określonego specjalisty jest niższa niż ta, której oczekujesz.

Najczęstsze przyczyny odrzucania kandydatów w Droptica

Do najczęstszych błędów popełnianych przez kandydatów można zaliczyć z pewnością aplikowanie na stanowiska, które wymagają większego doświadczenia i umiejętności niż dana osoba posiada. Zdarza się to także w naszej firmie. Osoby składają swoje aplikacje na poziom mid lub senior, mając predyspozycje na stanowisko juniorskie. Nie tylko nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, ale też wysyłają do rekrutera sygnał, że mają trudność ze zrozumieniem ogłoszenia rekrutacyjnego lub skłonność do przeceniania swoich umiejętności. Nierzadko, mimo jasno określonych w ogłoszeniu oczekiwań odnośnie umiejętności, zgłaszają się do nas osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w branży lub posługują się innymi językami programowania niż nasi eksperci. Szukamy specjalistów znających konkretne technologie. Dlatego przed wysłaniem aplikacji, upewnij się, że spełniasz wymagania pod względem kwalifikacji.

Podczas rozmów, które prowadzimy z kandydatami na stanowisko juniora, zdarza się również, że wychodzi na jaw brak znajomości podstawowych pojęć i nieumiejętność wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce. Brak umiejętności wskazanych w CV również dyskwalifikuje kandydatów. Jeżeli napiszesz w CV, że znasz mnóstwo bibliotek, frameworków i narzędzi, ale w rzeczywistości znasz tylko ich nazwy, prawda szybko wyjdzie na jaw. Każdy z nas zaczynał od zera i rozumiemy, że doświadczenie nabywa się stopniowo. Dlatego skup się na tym, co naprawdę potrafisz, w ramach dziedziny IT, i pokaż nam, że interesuje Cię ten świat i chcesz się w nim rozwijać.

Przeszkodą okazują się także dodatkowe zobowiązania kandydatów (szkoła lub studia dzienne). W Droptica zatrudniamy aktualnie tylko na pełny etat od poniedziałku do piątku, dlatego jesteśmy zmuszeni odrzucić aplikacje kandydatów kształcących się w tybie dziennym. Zapraszamy ich jednak do ponownego aplikowania, kiedy będą mieli możliwość podjęcia pracy pełnoetatowej.

Kandydaci na stanowiska na poziomie mid lub senior są najczęściej odrzucani po rozmowie telefonicznej lub po wykonaniu zadania praktycznego. Deweloper nie poradzi sobie w naszym zespole, stosując głównie strategię „kopiuj/wklej”. W toku procesu rekrutacyjnego będziesz mieć do czynienia z zadaniami logicznymi lub takimi, które wymagają sięgania do źródła lub podstaw danego języka programowania. Zatem przygotuj się odpowiednio do tego wyzwania.

W branży IT znajomość języka angielskiego jest praktycznie niezbędna. W Droptica pracujemy głównie z klientami zagranicznymi, dlatego znajomość angielskiego na poziomie co najmniej B2 (w mowie i w piśmie) jest istotnym wymogiem. Wiele osób zainteresowanych pracą w IT niestety go nie spełnia.

Dlaczego nie powinno się ignorować informacji zwrotnej od rekrutera?

Najprawdopodobniej po odrzuceniu Twojej kandydatury zastanawiasz się, dlaczego tak się stało. Właśnie na tym powinna skupić się osoba, którą poinformowano o negatywnym wyniku rozmowy kwalifikacyjnej. Otrzymanie wiadomości zwrotnej od rekrutera jest ważne dla wielu kandydatów, ponieważ daje im do zrozumienia, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Biorąc udział w procesie rekrutacyjnym, warto zdać sobie sprawę z tego, że rekruterzy nie oceniają Ciebie, jako człowieka, lecz skupiają się na Twoich kompetencjach zawodowych i konkretnych umiejętnościach. Doświadczeni rekruterzy starają się szczerze i konkretnie przekazywać, dlaczego dana decyzja została podjęta.

Warto zapisywać sobie uwagi od poszczególnych firm i poddawać je analizie. Zastanów się, czy jest w nich ziarno prawdy i jak możesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie posady (np. dopracować CV, zdobyć dodatkowe umiejętności, popracować nad autoprezentacją itp.). Jeżeli często otrzymujesz negatywną informację zwrotną na temat Twoich umiejętności, możesz także zastanowić się, czy posiadasz odpowiednie doświadczenie na konkretne stanowisko. Może zamiast pozycji seniora w olbrzymiej organizacji, lepiej będziesz czuć się na stanowisku samodzielnego specjalisty w mniejszej firmie.

Zobacz nasze aktualne oferty pracy i oceń, czy odpowiadają Twoim preferencjom oraz umiejętnościom.