Pracownicy integrujący się na ściance wspinaczkowej

Integracja pracowników - ważny element w budowaniu relacji w zespole

Nic tak pozytywnie nie wpływa na relacje między pracownikami jak wspólne integracje. W Droptica dbamy o to, aby były one organizowane możliwie często i na jak najwyższym poziomie. Dzięki temu tworzymy zgrany zespół, a to wpływa pozytywnie na jakość pracy.

Czym jest integracja pracowników i jaki ma cel?

Rozbudowywanie zespołów to nieodłączny proces, który towarzyszy rozwojowi firmy. Integracje sprzyjają budowaniu relacji między pracownikami oraz uczą ich razem funkcjonować, co przekłada się na zaufanie do siebie nawzajem oraz przywiązanie do firmy. Sposobów na integrację jest wiele, jak więc wybrać taki, który najlepiej wpłynie na pracowników? Warto przede wszystkim przeanalizować jakie relacje łączą ludzi z zespołu, w jaki sposób ze sobą współpracują, czy są konflikty i konkurencja. Istotną rzeczą w integracji jest to, aby nie kojarzyła się wyłącznie ze spotkaniami towarzyskimi i swobodą w relacjach między ludźmi, ale także sprzyjała poprawie tych relacji, uczyła działać w grupie, mobilizować się wzajemnie i komunikować. 

Czy integracje są konieczne?

Brak integracji pracowników uniemożliwia rozładowywanie ewentualnych napięć i pozbywanie się konfliktów, przez co ciężko jest utrzymać dobrą atmosferę i zbudować zgrany zespół. Pracownicy mogą czuć się niepewnie, a tym samym izolować się od innych. Natomiast nowe osoby przychodzące do pracy mogą mieć jakieś obawy lub pytania, których boją się zadać. Mogą nie mieć możliwości poznania swoich współpracowników, przez co może być im ciężko znaleźć wspólny język z zespołem. Ze względu na to, że każdy ma inny charakter i temperament, czasami, aby zrozumieć pewne zachowania, niezbędne jest lepsze poznanie drugiej osoby.

Integracje pracowników w Droptica

Naszym zdaniem integracje są niezbędne. Zespół Droptica powiększa się z miesiąca na miesiąc coraz bardziej. Zależy nam, aby każda osoba czuła się komfortowo i swobodnie już od pierwszego dnia pracy. W Droptica istnieje wiele możliwości integracji, które opisujemy poniżej.

Praca zdalna, a integracje

Obecnie dużo osób decyduje się na pracę zdalną, a co za tym idzie - spotkania online są zdecydowanie częstsze niż te na żywo. Na szczęście nie ogranicza to nas w żaden sposób. Na platformie Zoom organizujemy spotkania, podczas których możemy chwilowo oderwać się od codziennych obowiązków, spotykając się przy kawie z naszymi koleżankami i kolegami z pracy.

Wspólne obiady firmowe

Zachęcamy naszych pracowników do przyjazdu do biura, organizując raz w tygodniu wspólny obiad firmowy. Dzięki temu w czwartki w biurach jest nas zdecydowanie więcej niż na co dzień, a każdą wolną chwilę poświęcamy w tym dniu na rozmowy oraz rozgrywki w ping-ponga, rzutki, piłkarzyki lub na PlayStation.

Pracownicy Droptica integrują się grając w piłkarzyki


Integracje poza biurem

Raz w miesiącu mamy okazję spotkać się poza biurem na firmowej integracji. Spędzamy wtedy razem czas grając w bilarda, kręgle, jeżdżąc na gokartach albo wspinając się po ściance. Za każdym razem jednak staramy się wybierać inne aktywności niż te, których już mieliśmy okazję wspólnie spróbować. Dzięki takim wyjściom możemy bardziej poznać osoby, które na co dzień pracują zdalnie i rzadziej pojawiają się w biurze.

Integracja pracowników Droptica na gokartachIntegracja na ściance wspinaczkowej


Tydzień w innym biurze

Nasze biura zlokalizowane są w czterech miastach w Polsce: we Wrocławiu, w Gdańsku, Rzeszowie oraz w Toruniu. Raz w roku każdy z nas ma możliwość pojechania na tydzień do biura w innym mieście. Możemy wtedy poznać tych współpracowników, z którymi nie mamy bliższego kontaktu na co dzień oraz popracować w innym środowisku. Dzięki temu poszerzamy swoje znajomości. Jest to również świetna okazja do spotkania koleżanek i kolegów z pracy dla osób, które mieszkają daleko od naszych biur i pracują zdalnie. Integracje w innym biurze możemy także połączyć ze zwiedzaniem ciekawych miejsc w danym mieście.

PHPers Summit

Jeździmy również regularnie na konferencje, takie jak PHPers Summit w Poznaniu. Jest to największa konferencja w Polsce na temat PHP. Uczestnicząc przez kilka dni w tego typu wydarzeniu możemy wspólnie spędzać czas nie tylko podczas konferencji, ale również po jej zakończeniu. Odbywa się wtedy after party, podczas którego można zintegrować się z innymi ludźmi, grając w bilarda, kręgle czy rozmawiając przy piwie.

Pracownicy Droptica na integracji po konferencji PHPers Summit 2021


#hello Droptica

Ze względu na dynamicznie powiększający się zespół, nie do końca wszyscy się znamy. Dlatego stworzyliśmy projekt, w ramach którego raz w tygodniu przedstawiamy na Slacku jedną osobę z firmy. Publikujemy informacje o niej, kilka faktów, zainteresowania oraz tematy, na które można z nią porozmawiać. Dzięki temu bardziej się poznajemy, ale również często odkrywamy, że ktoś z kim współpracujemy ma podobne zainteresowania do naszych.

Integracja pracowników - podsumowanie

Integracje są ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania firmy i świetnym sposobem na budowanie zgranego zespołu. Sprawiają, że pracownicy mogą się rozluźnić, a to z kolei przyczynia się do zmniejszenia stresu i efektywniejszej pracy. Dzięki integracjom pracownicy czują się bardziej związani z firmą, a to sprawia, że do swoich obowiązków podchodzą z pozytywnym nastawieniem.

Sprawdź, jakie inne benefity wpływają na dobre samopoczucie w naszym zespole.