CV programisty - jak powinno wyglądać?

Jak powinno wyglądać CV programisty? Przegląd najważniejszych elementów

Poprzez CV masz okazję zrobić pierwsze wrażenie na pracodawcy, które decyduje o Twoim być albo nie być w dalszych etapach procesu rekrutacyjnego. Jak napisać ten dokument i czego unikać, aby nie zostać odrzuconym na samym początku? Sprawdźmy razem!

Pierwsza weryfikacja CV programisty

Podobnie jak programiści nie lubią kodu typu “spaghetti”, tak rekruterzy czy pracodawcy oczekują przejrzystego CV, z którego w kilka chwil wyczytają niezbędne informacje. Dlatego zaczynając tworzyć CV, należy zastanowić się, co chcemy w nim zawrzeć, jaki zakres naszego doświadczenia może być przydatny, a co wolimy pominąć. Jako że teraz wiele procesów odbywa się w pełni online lub hybrydowo, warto pamiętać, że przesłane CV to pierwsze tworzone przez nas wrażenie, nasza wizytówka, a jeśli dobrze to rozegramy, nawet wirtualne uściśnięcie ręki.

Od czego zacząć?

Gotowy szablon, a może własna inwencja? Czytelność i przejrzystość CV jest bardzo często pomijanym aspektem. Układ naszej wizytówki powinien być dostosowany do ilości informacji, jakie chcemy w nim zawrzeć. Warto przejrzeć różne układy i szablony, które są dostępne w internecie, nawet za darmo. Jest ich na tyle sporo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak jeśli chcemy stworzyć CV sami, możemy się zainspirować istniejącymi wzorami i dopasować je do swoich potrzeb. Wybierając design i decydując się na diagramy, sprawdź, czy aby na pewno są one czytelne, a nie tylko “dobrze wyglądają”. Tutaj zastosowanie znajdą klasyczne diagramy kołowe lub słupkowe.

Diagram, który można wykorzystać do przedstawiania umiejętności w CV programisty

 

 

Diagram, przedstawiający poziom umiejętności, który pochodzi z przykładu dobrego CV

Co powinno zawierać CV?

Są elementy, których nie powinno zabraknąć w żadnym CV. Są to podstawy, które ułatwią weryfikację rekruterom, ale przede wszystkim mogą usprawnić kolejne etapy rekrutacji lub proces onboardingu.

  1. Kilka informacji o sobie i celu zawodowym. Do tego punktu warto podejść jak do pierwszej rozmowy - przyjaźnie, miło, ale niezbyt osobiście.
  2. Wykształcenie. Jeśli studiujesz, opisz pokrótce na jakim kierunku i uczelni, od kiedy do kiedy i w jakim trybie. Tryb studiów (dzienny czy weekendowy) to bardzo ważna informacja dla pracodawcy.
  3. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, opisz projekty realizowane na studiach lub prywatnie.
  4. Doświadczenie. Postaraj się opisać zakres swoich obowiązków, ponieważ często sama nazwa stanowiska nie oddaje całego zarysu Twojej pracy. Jeśli jesteś pracownikiem innej firmy, również o tym wspomnij, pracodawca będzie mógł się do tego ustosunkować i - przykładowo - wybrać odpowiedni projekt, biorąc pod uwagę, że nie będziesz dostępny od ręki.
  5. Certyfikaty i szkolenia. Pochwal się swoimi osiągnięciami! Pokaż, że jesteś ambitną, pracowitą i głodną wiedzy osobą! Pamiętajmy jednak, że krótkie kursy online nie mają takiej samej wartości jak certyfikowane szkolenia zakończone np. egzaminem. Dla przykładu Certyfikat ISTQB Foundation Level ma większą wartość niż jakikolwiek kurs na udemy.com itp.
  6. Języki. Znasz więcej niż jeden? Podziel się tą świetną informacją, a także opisz rzeczywisty poziom znajomości tego języka. Pamiętaj, że tutaj możesz tylko zyskać.
  7. Zainteresowania/hobby. Ta część jest zawsze miłym dodatkiem do CV lub listu motywacyjnego. Daj się lepiej poznać oraz podrzuć tematy do przełamania lodów na rozmowie kwalifikacyjnej.
  8. Zdjęcie. Rzadko kiedy ma wpływ na ocenę kandydata, jeśli już to tylko gdy jest niestosowne, ale stanowi miły dodatek.
Wzór CV, dostępny online, którym można się zainspirować przy tworzeniu swojego dokumentu

Żródło: FastCV

Pamiętaj o zastosowaniu odwróconej chronologii w swoim CV. Dla osoby weryfikującej Twój profil najważniejsze są najświeższe informacje! 

Inną ważną radą jest nietraktowanie CV jako zbioru wszystkich rzeczy, jakie kiedykolwiek zrobiliśmy. Skup się na tym, co najważniejsze i najbardziej aktualne. Rozpisując obowiązki z poprzednich stanowisk, ogranicz się do kilku podpunktów. Natomiast w przypadku projektów możesz dołączyć linki albo opisać te najważniejsze jednym zdaniem.

List motywacyjny IT

List motywacyjny w wielu rekrutacjach nie jest już wymagany, co nie oznacza, że nie jest mile widziany. Możemy w nim bardziej wyrazić siebie, a także opisać kwestie, na które zabrakło nam miejsca w CV. Wszystko brzmi pięknie, dopóki nie przesadzimy i nie zapomnimy, że struktura nadal powinna być dość formalna. Jako rekruter mogę powiedzieć, że list motywacyjny może być strzałem w kolano albo milowym krokiem w karierze. Wszystko zależy od tego, jak do niego podejdzie autor.

Przykład 1: W poprzedniej firmie mi się nie podobało i nudziło, więc w trakcie pracy tam zacząłem sobie szukać innej i tak oto wysyłam do Was CV, bo w gimnazjum coś tam klikałem.

Dziękuję, następny!  Mamy tutaj do czynienia z brakiem powagi, zaangażowania, szacunku i chęci. 

Przykład 2: Odnosząc się do informacji zawartej w moim CV, chciałam powiedzieć, że realizowane przeze mnie studia nie kolidują z pracą na pełen etat, gdyż nie odbywam już zajęć. Została mi tylko do zdania praca inżynierska.

Dziękuję, konkret! List motywacyjny jest w tym przypadku rozwinięciem informacji z CV. Zaproszę tę osobę na I etap rekrutacji.

CV programisty - podsumowanie

CV jest naszą wizytówką, do której powinniśmy się przyłożyć. To właśnie dzięki niej możemy dostać wymarzoną pracę. Zbudowanie dobrego CV nie jest trudne, wymaga od nas jedynie podsumowania i przeanalizowania dotychczasowego doświadczenia i ubrania go w odpowiedni sposób, tak aby pasował do ścieżki, którą sobie obraliśmy. Jeśli tylko zastosujemy się do podstawowych reguł i użyjemy tylko prawdziwych informacji, nic nie stanie nam na drodze do samorealizacji i zdobycia wyznaczonego sobie celu.

Jeśli masz już gotowe CV i chcesz aplikować na stanowisko programisty, tworzącego strony i aplikacje webowe, zapoznaj się z naszymi aktualnymi ofertami pracy