UX/UI designer - kim jest i czym się zajmuje?

Kim jest product designer i jak przebiega rekrutacja na to stanowisko?

Praca projektanta wymaga kreatywności i nieszablonowego podejścia do rozwiązywania problemów. Na czym dokładnie polega praca product designera, czym różni się od obowiązków UX/UI designera i jak wygląda proces rekrutacji na to pierwsze stanowisko w Droptica?

Kim jest i czym zajmuje się UI designer?

UI jest określeniem pochodzącym z języka angielskiego, które oznacza interfejs użytkownika (user interface). Projektowanie interfejsu użytkownika odnosi się ściśle do produktów cyfrowych (aplikacji, stron internetowych, systemów biznesowych, gier itp.). UI designer skupia się na tym elemencie i na zapewnieniu użytkownikowi możliwości swobodnej obsługi strony. Robi to poprzez projektowanie konkretnych rozwiązań w zakresie menu witryny lub aplikacji i nawigacji. 

UI designerzy pilnują spójności produktu z marką, z którą jest powiązany. Pracują nad konkretnymi komponentami graficznymi i animacjami na stronie lub w aplikacji. Projektują menu główne i elementy angażujące użytkownika w interakcję ze stroną (np. ankiety), a także zastanawiają się nad rozmieszczeniem przycisków na stronie.

Kto to jest UX designer i jakie ma obowiązki?

UX jest skrótem od user experience, czyli doświadczenia użytkownika. To właśnie na nim skupia się UX designer. Projektowanie UX zwykle zaczyna od warsztatów i planowania jeszcze zanim UI designerzy rozpoczną swoją pracę, ponieważ to projektanci UX planują ścieżki użytkowników i tworzą pierwsze makiety (mogą to robić oczywiście we współpracy z UI designerami). 

UX designer interesuje się ogółem doświadczeń użytkownika, który wchodzi w interakcję ze stroną internetową. Dba o zrealizowanie potrzeb klienta ustalonych podczas warsztatów i o odczucia użytkowników końcowych. Robi to, starając się przewidzieć, gdzie użytkownik może natrafić na trudności i usuwając z drogi potencjalne problemy. Dzięki temu aplikacja lub strona staje się intuicyjna. Projektowanie doświadczeń użytkownika to czynność, która ma miejsce w praktycznie każdej branży, w której wytwarzane jest jakieś dobro.

Co robi UX/UI designer?

Ze względu na bliski związek obu dziedzin, w wielu firmach tworzących oprogramowanie zatrudnia się UX/UI designerów. Są to pracownicy odpowiedzialni za zapewnienie najlepszych doświadczeń użytkowników produktu cyfrowego, zaprojektowanie intuicyjnego interfejsu oraz nawigacji.

Stanowisko projektanta UX/UI łączy obowiązki UI designera i UX designera. Taki specjalista musi potrafić spojrzeć na aplikację zarówno całościowo, jak i widzieć ją przez pryzmat poszczególnych elementów. Skupia się na potrzebach klienta biznesowego i doświadczeniach użytkownika końcowego. 

Jest to praca wymagająca nie tylko dużego doświadczenia i wiedzy o najnowszych standardach i dobrych praktykach z zakresu projektowania UX i UI, ale także mnóstwa kreatywności. UX/UI designerzy ściśle współpracują z grafikami, programistami i, rzecz jasna, z klientami, dla których tworzą rozwiązania. Do ich obowiązków należy między innymi:

 • ustalenie potrzeb klienta w zakresie doświadczeń i kreowania wizerunku marki,
 • zaprojektowanie ścieżek klientów obsługujących stronę lub aplikację tak, aby z łatwością zagłębiali się w produkt cyfrowy i wykorzystywali jego funkcjonalności,
 • zaproponowanie łatwego w obsłudze interfejsu użytkownika i elementów nawigacji,
 • tworzenie makiet produktu i zaplanowanie elementów interaktywnych tak, aby angażowały użytkownika,
 • zaprojektowanie i przeprowadzanie testów zaprojektowanych rozwiązań w celu określenia, które z nich przyniosą najlepsze rezultaty dla klienta.

W niektórych firmach rozdziela się to stanowisko na role UX designera i UI designera. Taka praktyka zależy od w dużej mierze od struktury zatrudnienia w danej organizacji, a także typu realizowanych projektów.

ux/ui jakie są różnice

Źródło: BootCamp

Kto to jest product designer i co robi?

Product designer musi nie tylko mieć doświadczenie porównywalne lub takie samo jak projektant UX/UI, ale także praktykę w samodzielnej pracy z klientami od początkowych etapów projektów. Do jego obowiązków należy zbieranie wymagań, prowadzenie warsztatów, definiowanie mierników, monitorowanie ich po uruchomieniu projektu i proponowanie konkretnych rozwiązań. Tego typu specjalista bierze zatem udział w procesie tworzenia produktu od początku do samego końca. Przez cały ten czas dba o zaprojektowanie i stworzenie możliwie najwyższej jakości produktu, zgodnego z pomysłem klienta i pasującego do jego marki.
 
Poza zdolnościami projektantów UI i UX, product designer musi także z łatwością obsługiwać narzędzia do tworzenia projektów wizualnych. Dzięki temu będzie w stanie szybko zaprezentować swoje koncepcje klientom i innym współpracownikom. Niezwykle wartościowe jest także doświadczenie w zarządzaniu projektem i ustalanie w nim priorytetów. Nie oznacza to, że product designer powinien stanąć na czele projektu, bo od tego jest project manager, ale umiejętność całościowego postrzegania projektu znacznie usprawnia pracę całego zespołu. 

Czym różni się rola product designera od innych wspomnianych stanowisk?

Product designer jest zaangażowany w projekt od początku do końca. Uczestniczy w rozmowach z klientem (w fazie planowania, burzach mózgów), a także współpracuje z innymi specjalistami przy rozwiązywaniu problemów. Jest również zaangażowany w zarządzanie pracą w projekcie. UX i UI designerzy, w firmie tworzącej oprogramowanie, skupiają się przede wszystkim na produkcie cyfrowym, jego intuicyjności i wyglądzie. Razem z ekspertami zajmujący się osobno projektowaniem interfejsu i doświadczeń użytkownika, UX/UI designerzy koncentrują się na znacznie węższym przedziale zadań i wyzwań projektowych niż product designer. Dlatego kluczowe jest, aby ten specjalista miał szerokie doświadczenie z zakresu projektowania produktów cyfrowych i zarządzania pracą w projekcie. 

Do podstawowych różnic między UX, UI designerami, projektantami UX/UI, a product designerami należy zaliczyć:

 • Obszar zainteresowań. UI designerzy i UX designerzy skupiają się na wąskich dziedzinach (UX i interfejs użytkownika), podczas gdy product designer ma bardziej biznesowe i wszechstronne spojrzenie na projekt.
 • Współudział w zarządzaniu projektem. Product designer powinien mieć duże doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu wielu produktów, co pozwoli mu ustalać priorytety w konkretnych sytuacjach. Nie jest to wymagane od UX i UI designerów. 
 • Umiejętności. Product designer musi posiadać wszechstronne umiejętności i wiedzę z zakresu UI, UX designu i zarządzania projektami. 

Warto dokładnie zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i rozważyć wszystkie dostępne możliwości, jeżeli planujesz przebranżowić się na IT i interesuje Cię ścieżka kariery UX,UI lub product designera.

Jak wygląda rekrutacja na stanowisko product designera w Droptica?

Naszym kandydatom oferujemy przede wszystkim transparentność. Nabór zaczynamy od opublikowania szczegółowej oferty. Dowiesz się z niej, czego oczekujemy i na co może liczyć zatrudniony u nas product designer. Ogłoszenie zawiera informacje o zarobkach, lokalizacji pracy, obowiązkach, rodzaju umowy i możliwość pracy zdalnej.

Po przesłaniu CV otrzymasz od nas podziękowanie za zainteresowanie ofertą pracy lub zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji. Składa się ona z trzech etapów:

 • 30-minutowego testu z języka angielskiego. Przeprowadza go native speaker. Wymagamy znajomości języka na poziomie B2/C1, ponieważ aż 80% naszych klientów jest spoza Polski. Chcemy im zapewnić profesjonalną obsługę i maksymalnie dużo komfortu w trakcie komunikacji.
 • Zadania próbnego. Na realizację masz trzy pełne dni. Nie musisz się więc spieszyć, bo możesz wykorzystać ten czas w pełni. Zadanie próbne weryfikuje nie tylko umiejętności i wiedzę niezbędne na stanowisku product designera, ale także umiejętność zarządzania czasem, kreatywność oraz zdolność dopasowania się do stylu i estetyki firmy.
 • 90-minutowej rozmowy techniczno-zapoznawczej. Porozmawiamy o Twoim doświadczeniu, portfolio, oczekiwaniach i pracy w Droptica. Omówimy także Twoje zadanie próbne. W rozmowie będzie uczestniczyć project manager oraz jeden z szefów naszej firmy. Nie stresuj się, chcemy Cię po prostu lepiej poznać.

Po zakończeniu ostatniego etapu otrzymasz od nas feedback w ciągu tygodnia.

Jak przygotować się do rekrutacji?

Udział w procesie rekrutacyjnym zawsze wiąże się z pewnym stresem. Mamy tego świadomość, dlatego zebraliśmy kilka porad, które pomogą Ci przygotować się do rozmowy z naszymi rekruterami:

 • Przygotuj portfolio. Wykonana praca mówi więcej o specjaliście niż tysiąc dyplomów z kursów i uczelni. Zaprezentuj nam swoje realizacje. W przypadku product designerów mile widziane będzie portfolio na Dribble lub Behance, ale nie wahaj się podzielić z nami przykładami swoich projektów w dowolnej formie.
 • Upewnij się, że Twoje umiejętności językowe są na odpowiednim poziomie. Współpracujemy z klientami z całego świata, dlatego dobra znajomość języka angielskiego to podstawa w Droptica. Czasami warto wziąć udział w kursie lub samodzielnie wyszlifować swoje zdolności przed zaaplikowaniem na daną ofertę pracy.
 • Odśwież swoją wiedzę. Pracując długo w jednym miejscu, czasami przywiązujemy się do sprawdzonych, starych rozwiązań. Tymczasem świat idzie naprzód. W Droptica lubimy innowacje i osoby z inicjatywą. Przejrzyj nowinki branżowe przed rozmową. Doda Ci to pewności siebie i pozwoli pokazać, że żywo interesujesz się projektowaniem doświadczeń użytkownika.

Product designer - podsumowanie

Product designer to stanowisko łączące w jednym wiele funkcji. Poza wiedzą na temat projektowania interfejsu oraz doświadczeń użytkownika, musi posiadać także tę na temat zarządzania projektami, rozmów z klientem oraz całym zespołem. Rekrutacja na product designera w Droptica składa się z trzech części: sprawdzenia znajomości języka angielskiego, zadania próbnego i rozmowy technicznej, do których podpowiedzieliśmy jak się przygotować.

W naszym zespole wspieramy się nawzajem i pomagamy sobie w pokonywaniu wyzwań. O wiele łatwiej jest rozwijać się, współpracując z różnymi ludźmi, więc proponujemy naszym specjalistom Tydzień w Innym Biurze. To nasza autorska inicjatywa integracyjna, dzięki której możesz nie tylko poznać naszych kolegów i koleżanki z innych oddziałów w Polsce, ale także uczyć się od nich i dzielić własnymi pomysłami.

Jeśli interesuje Cię rola product designera, śledź nasze oferty pracy