przebranżowienie na IT

Przebranżowienie na IT — dlaczego warto i od czego zacząć?

Branża informatyczna przyciąga wiele osób, które marzą o nadaniu rozpędu swojej karierze i spróbowaniu czegoś nowego. Przebranżowienie na IT wybierają zarówno osoby o ścisłych umysłach jak i humaniści. Kuszą ich wysokie zarobki, ale nie tylko. Jak zaplanować przebranżowienie się na IT i dlaczego warto podjąć taką decyzję?

Dlaczego warto przebranżowić się na IT oraz jakie są ryzyka?

Dla wielu osób odpowiedź na to pytanie jest oczywista — w IT można dziś liczyć na wyższe zarobki niż w innych branżach. Ale czy na pewno? Wysokość wynagrodzenia zależy od umiejętności, stażu pracy i doświadczenia. Zarobki powyżej 10 tysięcy złotych są oczywiście w zasięgu ręki większości informatyków, jeżeli zdecydują się rozwijać swoje umiejętności poza podstawowymi kursami programowania. Szacuje się, że początkujący specjaliści IT mogą zarobić od 5 do 10 tysięcy złotych. To jednak wciąż relatywnie wysokie kwoty, w porównaniu z wynagrodzeniem w innych branżach. Ponadto wyspecjalizowanie się w wymagającej rzadkich kwalifikacji dziedzinie (np. cyberbezpieczeństwo czy data science) daje szansę na wielokrotnie wyższe zarobki, dlatego istotny jest rozważny wybór kierunku rozwoju podczas przebranżawiania się na IT.

Pieniądze, chociaż najważniejsze, nie są jedynym powodem, dla którego ludzie decydują się na porzucenie dobrze znanych stanowisk i spróbowania swoich sił w świecie IT. Liczba ogłoszeń o pracę, publikowanych w Internecie, świadczy o tym, że w tej branży stale brakuje pracowników. Jednak jeśli przyjrzymy się im bliżej, dotyczą one głównie stanowisk seniorskich lub specjalistów. Należy więc pamiętać, że zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego może być dość trudne. Dlatego tak popularne są firmy, które oferują staż lub stałe zatrudnienie po ukończeniu ich kursów.

Nie bez znaczenia jest także to, że wiele firm IT pozwala swoim pracownikom wykonywać obowiązki w trybie zdalnym lub hybrydowym, a także oferuje elastyczny grafik. Pozwala to na swobodne załatwienie spraw prywatnych, jak wizyta u lekarza czy podróżowanie.

Na jakie stanowisko można się przebranżowić?

Trzeba mieć świadomość, że tester lub programista to nie jedyne profesje, którymi może zająć się osoba decydująca się na przebranżowienie na IT. Wyboru dziedziny, którą chcesz się zajmować, lepiej dokonać się jeszcze przed podjęciem szkolenia lub kursu.

Programista

Deweloper zajmuje się programowaniem - buduje systemy i narzędzia biznesowe, aplikacje, strony internetowe i inne produkty cyfrowe. Do realizacji zadań programisty przydaje się znajomość różnych technologii, ponadto różni programiści zajmują się odmiennymi częściami projektu. Niektórzy pracują nad front-endem (częściami aplikacji widocznymi dla użytkownika końcowego), a inni zajmują się back-endem (czyli zapleczem techniczym, niewidocznym dla użytkownika). Front-endowiec musi świetnie znać JavaScript, HTML5, CSS, ale także potrafić wykorzystać liczne frameworki i narzędzia, ułatwiające tworzenie dobrych aplikacji i stron. Tymczasem języków używanych przez back-endowców jest znacznie więcej, stąd na samym początku przebranżawiania na IT można mieć dylemat związany z wyborem.

Agencje tworzące oprogramowanie i strony internetowe zwykle pracują w konkretnych technologiach, dlatego zastanawiając się, jakie języki są warte nauki, możesz sprawdzić, co jest wymagane w ogłoszeniach o pracę w Twoim otoczeniu lub znaleźć w sieci ogólnodostępne rankingi popularności technologii. Dowiedz się także, które języki i frameworki są najczęściej wykorzystywane w danych projektach (np. jakie rozwiązania są popularne w świecie twórców sklepów internetowych, a jakie stosują specjaliści budujący narzędzia analityczne dla biznesu).

DevOps

Specjalista określany skrótowo jako DevOps (właściwie DevOps Engineer) skupia się przede wszystkim na automatyzacji procesu budowania i nadzorowania oprogramowania. Obejmuje to całą masę zadań, których nazwy (tworzenie pipeline'ów CI/CD, zarządzanie repozytorium kodu itd.) najpewniej niewiele Ci powie, na początku Twojej drogi w IT. DevOps musi nie tylko potrafić programować, ale także rozumieć, na czym polega praca z serwerami i chmurą. Dodatkowo konieczna będzie znajomość narzędzi takich Jenkins, Docker i Kubernetes.

QA

Specjalista QA (Quality Assurance) zajmuje się zapewnieniem jakości produktów cyfrowych (stron, aplikacji, oprogramowania) tworzonych przez firmę. Obejmuje to planowanie testów, ocenę ryzyka, opracowywanie procesów i wreszcie samo testowanie. Ekspert QA zajmuje się wyborem odpowiedniego środowiska do przeprowadzania testów i wskazuje, jakie typy testów warto przeprowadzić. Ściśle współpracuje z deweloperami, jako że to oni wdrażają poprawki zgodnie z jego sugestiami. Praca QA nie ogranicza się do żadnej branży ani typu produktu. Może się okazać, że testując, będziesz mieć okazję pracować na różnych projektach (bezpieczeństwo, transport, rozrywka, sztuczna inteligencja itp.) i z różnymi aplikacjami (mobilnymi, desktopowymi, grami, API itd.).

Chociaż nie wszyscy testerzy znają języki programowania, na stanowisku QA jest to niezwykle przydatna umiejętność, ponieważ sprawia, że specjaliści lepiej rozumieją produkt i są w stanie efektywniej testować. Ponadto osoby planujące przebranżowienie na IT i wyspecjalizowanie się w testowaniu powinny zapoznać się z listą certyfikatów, które warto zdobyć oraz dowiedzieć się więcej o najczęściej wykorzystywanych przez testerów narzędziach.

Inne

Świat specjalizacji IT nie kończy się na wyżej wymienionych stanowiskach. Firmy informatyczne i agencje tworzące strony internetowe poszukują także projektantów UX, menadżerów projektu, analityków, specjalistów od nowoczesnych technologii (np. sztucznej inteligencji) i administratorów baz danych.

Dodatkowo zatrudnienie w branży można znaleźć także w działach niezwiązanych z IT. Na ciekawą karierę mogą liczyć rekruterzy, specjaliści do spraw contentu, sprzedawcy i wielu innych profesjonalistów.

Jeżeli jednak chcesz przebranżowić się na stanowisko techniczne i spróbować swoich sił w tworzeniu produktów cyfrowych, poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Od czego zacząć przebranżowienie na IT?

Wejść do świata IT można na trzy sposoby:

  1. Studia na wyższej uczelni — na politechnikę lub uniwersytet można zapisać się w każdym wieku, z tą różnicą, że osoby przebranżawiające się po 26. roku życia, za tę edukację będą musiały sporo zapłacić. Studia są dosyć czasochłonne, ale dają solidną podstawę, która ułatwia dalszy rozwój.
  2. Samodzielna nauka — jeżeli nie masz słomianego zapału, jesteś osobą konsekwentną i zmotywowaną, możesz podjąć naukę na własną rękę. W sieci znajdziesz mnóstwo materiałów (płatnych i darmowych), z których możesz korzystać, poznając nowe zagadnienia związane z tworzeniem oprogramowania. Bezpłatne kursy internetowe wybiera 56% Polaków przebranżawiających się na IT. Na płatne szkolenia online decyduje się 54% badanych.
  3. Kurs specjalistyczny — powstaje coraz więcej szkół dla programistów, a software house’y projektują wartościowe kursy, podczas których uczestniczy zyskują praktyczne umiejętności, niezbędne do podjęcia pierwszej pracy w branży IT. Niektóre z nich gwarantują pomoc w znalezieniu zatrudnienia zaraz po ukończeniu kursu, aby pracownik mógł od razu przetestować swoje umiejętności w prawdziwym świecie.

Przebranżowienie się na IT nie jest łatwe. To oczywiste, że chcesz podjąć pracę w nowej branży, jak najszybciej, ale najpierw musisz zdobyć całą masę nowych umiejętności i wiedzy — bez nich, trudno będzie Ci realizować swoje obowiązki, a nawet znaleźć pierwsze zatrudnienie. Musisz się jak najszybciej nauczyć wykorzystywać swoje nowe zdolności w praktyce, dlatego poza uczestnictwem w zajęciach, szkoleniu lub samodzielną nauką, warto także angażować się w dodatkowe projekty i budować portfolio.

Udział w kursie organizowanym przez prywatną szkołę dla programistów może jest kosztowny i zajmuje sporo, normalnie wolnego, czasu, ale gwarantuje, że zdobędziesz umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie. Jedną z najważniejszych zalet takiego rozwiązania jest gwarancja płatnego stażu po zakończeniu kursu. Konkurencja wśród początkujących pracowników IT jest olbrzymia i trudno o zatrudnienie bez wcześniejszego doświadczenia.

Jak Droptica Academy pomaga przebranżowić się na IT?

Program szkoleniowy Droptica Academy został stworzony z myślą o osobach zainteresowanych przebranżowieniem na IT, które rozważają naukę PHP. Przygotowuje on do pracy na stanowisku PHP Fullstack Developer — czyli twórcy produktów cyfrowych w języku PHP, JavaScript, CSS i HTML. Poznasz także narzędzia stosowane przez nasz zespół podczas codziennej pracy (Docker, Git itd.).

W trakcie tego szkolenia stworzysz własny projekt, dzięki czemu dowiesz się więcej o tym, jak wygląda budowanie stron internetowych krok po kroku. Będą Cię wspierać nasi doświadczeni programiści, którzy zwrócą Twoją uwagę na najczęstsze problemy i wyzwania. Osoby, których projekty zostaną ocenione najwyżej, mają szansę na płatny staż w naszej firmie, po odbyciu dodatkowej rozmowy technicznej.

Przebranżowienie na IT - podsumowanie

Coraz więcej osób decyduje się na wkroczenie do świata IT. Istnieje jednak wiele mitów, w które nie warto wierzyć, jak ten, że początkujący programiści mogą liczyć na astronomiczne zarobki. Opanowanie niezbędnych umiejętności może potrwać całkiem długo, a zorganizowane kursy i szkolenia bywają kosztowne. Zanim zdecydujesz się na przebranżowienie na IT, zastanów się, czy naprawdę chcesz rozwijać swoją karierę w tej dziedzinie. Jeżeli odpowiedź brzmi twierdząco, zdecyduj, w jaki sposób chcesz się uczyć. Możesz podjąć studia, uczyć się na własną rękę w domu z wykorzystaniem materiałów dostępnych w internecie lub wziąć udział w kursie organizowanym przez prywatną szkołę IT, lub software house. Zapoznaj się z naszymi ofertami pracy i zobacz, jakich kwalifikacji wymagamy od kandydatów zainteresowanych pracą w Droptica.